Alergie u dětí? Bakterie v mateřském mléce si s ní poradí

materske_mleko_bakterie

Nová zjištění podporují přínos mateřského mléka pro novorozence. Vědci se tentokráte zaměřili na jeho bakteriální složení a jeho prospěšnost v boji proti nejrůznějším alergiím.

O tom, že mateřské mléko obsahuje spoustu nezbytných látek pro zdravý vývoj složitého dětského organismu, není pochyb.

Snad i proto se blahodárné účinky tohoto mléka snaží využít četní kulturisté. Ne však pro lepší imunitu, ale pro rychlejší rozvoj svalové hmoty.

Vědci však nyní zkoumali složení mateřského mléka z jiného pohledu – zajímalo je, proč je tato látka prospěšná pro děti i v pozdějším věku a proč má tak zásadní vliv na správný rozvoj imunitního systému.

Rozhodují bakterie v zažívacím systému

Sterilní prostředí, které neobsahuje žádné bakterie, není pro člověka dobré.

Lidský obranný systém se kvůli tomu totiž nedokáže naučit rozpoznat a bojovat s nejrůznějšími chorobami.

Dalo by se říci, že by nás potom s trochu (ne)štěstí zabila i obyčejná kvasinka, která se v hojném množství nachází v lidském střevu.

Právě proto je důležité, aby se širokým spektrem bakterií přicházely do styku už ty nejmenší děti.

A nejpřirozenější a zároveň nejbezpečnější způsob, jak to příroda může udělat, je dodat dítěti choroboplodné zárodky prostřednictvím mateřského mléka.

Děti naučí bojovat s nemocemi

„Naše výzkumy ukázaly, že pokud se novorozenci v raných měsících vývoje setkají s různými bakteriemi například v mateřském mléce, pomůže to mnohem lépe vyladit jejich imunitní systém,“ uvedli vědci na konferenci v americkém Houstonu.

Ba co více – ukazuje se také, že kojené děti také tak často netrpí alergiemi jako stejně staré děti, kteří však byly krmeni díky průmyslově připravené stravě.

Rozbory počtu bakterií a druhů v dětských žaludcích vědci zjistili, že kojenci jich mají neporovnatelně více než děti na sterilní „umělé“ stravě.

Z výzkumů také vyplývá, že v rodinách s domácími zvířaty vyrůstají děti, jejichž imunitní systém si umí poradit s širší řadou nemocí než u těch, které jsou vychovávány ve velmi čistém prostředí.

Všeho s mírou

Poznatky amerických odborníků jinými slovy neříkají nic jiného, než ono známé přísloví, které praví, že „všeho s mírou“.

Příliš čistoty tak nejspíš opravdu škodí. Avšak také platí, že je třeba brát takové poznatky s určitou mírou respektu. Děti tak samozřejmě nemohou vyrůstat v nepořádku.

Určité stimulanty, jako jsou zdravá domácí zvířata, mateřské mléko nebo pobyt na čerstvém vzduchu, však mají prokazatelně příznivý vliv na jejich další zdravotní kondici.

Publikováno se souhlasem zpravodajského serveru Klaudia.cz

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.