Tablety a mobily: Patří do rukou malých dětí?

dite_tablet

Někteří rodiče se na elektronické pomocníky v rukou malých dětí dívají pohoršeně, jiní jsou naopak rádi, že mají něco, čím děti rychle a spolehlivě zabaví. Jak mobily a tablety dětem prospívají? A čím jim naopak škodí?

Klasický obrázek. Sotva čtyřletý capart zlobí a nedá si pokoj. Neustále někam leze, něco zkoumá, nebo ještě hůře, snaží se to rozložit na co nejmenší kousíčky.

Maminka, která vše zpoza plotny ustaraně pozoruje, dostane v tu chvíli spásný nápad – spustí na mobilním telefonu film a vloží jej dítěti do rukou.

Chlapeček je divem techniky najednou zcela ohromen. Později mu maminka odklikne na tabletu dotykovou hru a celá situace se opakuje. Dítě je zabaveno a nezlobí.

Rozvoj smyslů se spíše nekoná

Co se nyní děje s dětskými smysly a dětským vnímáním, které se právě v této době o překot vyvíjí?

dite_velryba

:. Aktivní a pečlivě propracované hračky stimulují smysly a rozvoj dítěte mnohem lépe než zábavní elektronika. FOTO: Lamaze/MimiBambini.cz

Podle odborníků si dítě díky dotekům, kterými ovládá dění na obrazovce, osvojuje pochopení akce (doteku) a jejího následku (například pohybu postavičky). Je zřejmé, že dochází také k rozvoji hmatových dovedností.

Sledováním mobilu a posloucháním jím vydávaných zvuků zase v určitém smyslu dochází ke stimulaci jeho zrakových a sluchových nervů.

Na druhou stranu nejsou tyto zážitky tak dokonalé, jako je dotýkání se skutečné hračky a vnímání jejího reálného tvaru, kontur, povrchu, vůně, teploty, barvy a hmotnosti.

Pokračování článku naleznete na zpravodajském serveru Klaudia.cz

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.