Mezi nastávající maminkami stoupá užívání marihuany. V čem jim pomáhá?

Zdroj: Pixabay.com

Stále více nastávajících maminek užívá marihuanu. Na rozvíjející se trend, který nastupuje zatím hlavně ve Spojených státech, upozornil deník CNN.

Počet těhotných žen, které užívají marihuanu, se v USA oproti roku 2002 téměř zdvojnásobil. V Severní Americe tak marihuanu užívalo již asi 7 procent těhotných žen (data k roku 2017) ve srovnání s 3,4 procenty (2002).

Maminky si dopřávaly marihuany daleko častěji v prvním trimestru těhotenství, v dalších obdobích již její obliba klesá. Podle dotázených žen již poté “nebylo jejich účinků potřeba.”

V mnoha amerických státech je totiž užívání marihuany schváleno při zažívacích obtížích (například zvracení), a to nejen v průběhu těhotenství.

Marihuana jako lék zažívacích obtíží v těhotenství. Lékaři před ním ale varují. Zdroj: Pixabay.com

Marihuana jako lék zažívacích obtíží v těhotenství. Lékaři před ním ale varují. Zdroj: Pixabay.com

Může škodit plodu

“Lékaři ale její podávání nepodporují,” dodali autoři výzkumu citovaného deníkem CNN. Marihuanu k léčebným účelů doporučuje jen zlomek amerických gynekologů. Dosud totiž nebyl jasně prokázán její účinek na vývoj plodu.

Většina vrozených vad se podle expertů objevuje v prvním trimestru těhotenství, kdy se formují důležité orgány. To je také podle vědců důvod, proč by negativní účinky marihuany na růst a vývin plodu mohly být “výraznější u žen, které konzumují marihuanu často, zejména v prvním a druhém trimestru.”

Podle Amerického národního institutu veřejného zdraví mohou látky obsažené v marihuaně rovněž snižovat hmotnost plodu.

“Studie zdůrazňuje význam screeningu a zásah proti užívání konopí u všech těhotných žen,” dodávají autoři výzkumné práce (originál zde).

Nela Hermannová