Novorozenému chlapečkovi z babyboxu v České Lípě se vede dobře. Rodiče ho odložili v bodyčku a s dekou

Zdroj: Pixabay

Prvním dítětem, které se kdy ocitlo v babyboxu v České Lípě, se stal novorozený chlapeček.

V pátek 26. července v 6:40 ráno zde totiž po šesti letech vůbec poprvé zavrzala dvířka místního babyboxu, z něhož přijíždějící primář gynekologie Miloš Volek pomáhal vyzvednout novorozence.

Děťátko po něm dostalo jméno Miloš.

Podle ředitele nemocnice Pavla Marka a lékařem Martinem Deákem, který měl ten den službu, je chlapeček zdráv.

Rodiče jej do nouzové schránky museli podle odborníků umístit ještě týž den po porodu. “Na pupečníku, který byl odstřižen, měl uzel. Váží 3360 g a měří 49 cm,” sdělil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

V Česku lidé odložili již 194 dětí

Miloš je prvním dítětem odloženým do českolipského babyboxu od jeho instalace v roce 2013. V celé ČR bylo od zavedení schránek v roce 2005 odloženo už 194 dětí, 110 děvčátek a 84 chlapců.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

V Libereckém kraji byl první babybox zřízen v roce 2008 u Krajské nemocnice Liberec a o dva roky později i v nedalekém Jablonci. Od roku 2013 je babybox v České Lípě a v roce 2015 ho zřídili i v nemocnici v Turnově. Včetně Miloše dostalo díky babyboxu v kraji dosud šanci na lepší život osm dětí, čtyři kluci a čtyři děvčátka.

Nela Hermannová