Připomínáme světový unikát. Lékaři bojovali o život holčičky narozené po 117 dnech od mozkové smrti maminky

Foto: Pixabay.com

Jako lékařský zázrak a světový unikát je označován případ porodu císařským řezem holčičky, která v Česku přišla na svět 15. srpna 2019, po 117 dnech od mozkové smrti matky.

Dívenka měla 2130 gramů a 42 centimetrů. Dostala jméno Eliška, které vybrala matka ještě na počátku těhotenství. Obdobných případů je ve světě popsáno přibližně 20.

Sedmadvacetiletou ženu našli její blízcí v bezvědomí 21. dubna, tehdy byla v 16. týdnu těhotenství. Záchranka ženu převezla do Fakultní nemocnice Brno. Později vymizela spontánní dechová aktivita a vyšetření potvrdilo mozkovou smrt. Příčinou byla cévní malformace provázená krvácením do mozku.

Lékaři dělali maximum, aby ženu udrželi naživu

Lékaři pak udělali maximum, aby stabilizovali životní funkce a zachránili plod v těle matky. Pečovali o srdeční činnost, plicní a ledvinné funkce, bojovali s infekcemi, výživu sestavovali i s ohledem na vývoj plodu.

Několikrát týdně, posléze denně monitorovali plod ultrazvukem. Císařský řez provedli lékaři ve 34. týdnu těhotenství. Život matky skončil po porodu dítěte, kdy ji lékaři za přítomnosti rodiny odpojili od dýchacích přístrojů.

Už v lednu 2016 v brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři tehdy přivedli na svět císařským řezem chlapečka. Žena upadla do bezvědomí čtyři měsíce před porodem při dopravní nehodě. Hošík přišel na svět v 31. týdnu těhotenství matky s váhou 1,9 kilogramu. Zdravotní stav ženy se po porodu začal lepšit, až se zotavila.

Podle České televize je první zaznamenaný případ záchrany plodu ženy v kómatu nebo po mozkové smrti z roku 1981. V americkém Buffalu byla přijata do nemocnice čtyřiadvacetiletá žena se zánětem mozku. Testy ukázaly, že u ní nastala mozková smrt. V té době byla ve 23. týdnu těhotenství. Lékaři ji udržovali naživu ještě šest týdnů. Poté se císařským řezem, devět týdnů před termínem porodu, narodilo zdravé dítě.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.