Do pražského babyboxu někdo odložil novorozeného chlapce – Zdeňka. Jde už o páté dítě nalezené v této schránce

baby hand-1399193_810

Do radničního babyboxu v Praze 6 v pondělí někdo odložil miminko. Novorozený chlapec, který dostal jméno Zdeněk, u sebe neměl žádný dopis, byl zabalený do modré deky.

Řekl to mluvčí radnice Ondřej Šrámek a také zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess.

Je to páté dítě nalezené v bubenečském babyboxu od jeho zřízení v roce 2010. V Česku bylo v těchto speciálních schránkách od jejich zavedení v roce 2008 odloženo už 210 dětí, za letošní rok jedenáct.

Chlapce někdo do babyboxu na budově městského úřadu v Jilemnické ulici vložil po 19:00. Odtud byl převezen do motolské nemocnice, uvedl mluvčí.

V České republice funguje 76 babyboxů a dosud bylo do těchto speciálních schránek odloženo 115 děvčátek a 95 chlapců. Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech v nich ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti.

Nechtěným “rekordmanem” je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.

Babybox funguje v “právním vakuu”

Schránky nejsou přijímány bez výhrad, v roce 2011 se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče. Podle vyjádření bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují. Skutečností nicméně je, že babyboxy fungují v určitém právním vakuu.

Babyboxy nejsou jedinou možností, jak se matky mohou utajeně vzdát nechtěného potomka. Po celé zemi existuje síť porodnic, jež umožňují anonymní porod, po němž je možné dítě také přímo přenechat k adopci. Podle lékařů má navíc toto řešení výhodu v tom, že je známá historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky. Ta si navíc může souhlas s adopcí rozmyslet až do konce šestinedělí.

Nela Hermannová