Kdy chcete znát pohlaví nenarozeného děťátka? Maminky se nechávají překvapit až na “večírku”

baby_party

Nejprve to byly školní plesy, potom večírky pro nastávající matky a teď se v Evropě stále více šíří další nový zvyk importovaný ze Spojených států – party, na nichž se odhaluje pohlaví ještě nenarozeného miminka.

Mezi nastávajícími rodiči je teď velkou módou pořádat večírky pro rodinu a blízké přátele, kde se všichni naráz dozví, zda “to bude” holčička nebo kluk. Ačkoli tato nová posedlost může mnohým připadat poněkud zvláštní, spousta firem ji vnímá jako příležitost k výdělku.

Vyšší obrat mají díky rychle se šířící tradici zejména papírnictví, výrobci dekorací, ale také soukromá zdravotnická zařízení, která pečují o těhotné ženy. Kvůli tomu, aby byla informace o pohlaví miminka překvapením pro všechny zúčastněné, musí totiž s rodiči spolupracovat i lékař.

Lékař informaci napíše na papírek, nebo skryje do obálky

Ten při ultrazvuku zjistí pohlaví dítěte, písemnou informaci zalepí do obálky a s tou se poté někdo vydá do obchodu, který prodává vybavení na večírky. Tam prodavači obálku rozlepí a připraví nafouknuté balónky, v nichž jsou buď růžové nebo modré konfety.

Vrcholem večírku je pak chvíle, kdy rodiče balónky propíchnou a spolu se všemi hosty se podle barvy dozvědí, zda do rodiny přibude dívka nebo chlapec.

“Balónky s konfetami v růžové a modré barvě jsme si koupili přes čínský webový portál,” podotkla Magda Nová, podle níž vše nestálo více než 30 korun. “Poštovné do Česka bylo dokonce zdarma. Zásilka dorazila za tři týdny od objednání,” dodala s úsměvem. Balónek pak správnými konfetami naplnila kamarádka.

Pohlaví se dá zjistit velmi brzy

Vyšší zájem hlásí i gynekologické kliniky, které nabízejí ultrazvuk pro zjištění pohlaví miminka už v 16. týdnu těhotenství. “Tenhle trend z Ameriky je čím dál populárnější,” doplnil jeden z oslovených lékařů. Přiznává ale, že někdy je to problém.

“Miminka se někdy schovávají, mají překřížené nožičky,” dodal s tím, že v některých případech se rodiče pohlaví svého děťátka dozvědí až při porodu.

Trend takzvaných “gender reveal party” vznikl zhruba před deseti lety, kdy americká bloggerka Jenna Myersová Karvunidisová zveřejnila příspěvek o tom, jak se dozvěděla pohlaví svého dítěte tak, že rozřízla předem připravený dort s růžovou náplní. Nápad se pak začal šířit a dnes okamžik odhalení pohlaví dítěte sdílí na sociálních sítích statisíce, ba miliony lidí.

Právě sociální sítě a snaha zaujmout co nejvíce sledujících zvyšují tlak na to, aby večírky byly co nejvynalézavější. Kromě balónků s konfetami tak může ohlašovat pohlaví miminka kouř ze speciálních dýmovnic, barevné ohňostroje nebo náplň nejrůznějších předem připravených pokrmů. A protože tomuto trendu ve velkém podlehly i celebrity, zřejmě hned tak neuhasne.

Jan Bedinka