Čekáte miminko? Porodnice nabízí řadu novinek, mezi nimi i horkou linku pro nastávající maminky

Omezte kontakt dítěte s ftaláty. Vybírejte pouze hračky ověřených známých výrobců, snažte se vyhnout levným "neznačkovým" produktům. Foto: Pixabay

Na celou řadu novinek se mohou od dubna 2019 těšit nastávající maminky, které se rozhodly využít služeb litoměřické porodnice. Čeká na ně například nonstop Horká linka porodních asistentek nebo možnost ambulantního porodu.

„Uvědomujeme si, že těhotenství, a zvláště to první, je plné otázek. Maminky mívají řadu nejasností nebo dokonce pochybností, které potřebují okamžitě s někým probrat, a to bez ohledu na to, zda je den nebo noc. Proto jsme zavedli tzv. horkou linku, která funguje nonstop,“ přiblížila fungování nové služby na telefonním čísle 416723446 vrchní porodní asistentka Monika Boudová.

Zde se maminky mohou se svými otázkami obrátit na sloužící porodní asistentku, která jim v rámci svých kompetencí kdykoli během 24 hodin odborně poradí.

Novým přístupem je také možnost doprovodu až dvou osob rodičky přímo na porodním sále nebo za předpokladu příznivého porodnického nálezu a dosažení termínové gravidity možnost programovaných (plánovaných) porodů. Porodnice se nebrání ani možnosti tzv. ambulantních porodů.

Třetina porodů, které mají dobrý start, se později podle lékařů komplikuje. Foto: Pixabay

Třetina porodů, které mají dobrý start, se později podle lékařů komplikuje.
Foto: Pixabay

„Samozřejmě jen za předpokladu, že rodiče sami předem zajistí další ambulantní pediatrickou péči a potřebná screeningová vyšetření novorozence,“ upozornila vrchní porodní asistentka.

Maminky mohou porodnici opustit do 72 hodin

Pro ženy, které chtějí minimalizovat dobu pobytu na stanici šestinedělí, je jistě dobrou zprávou i zkrácení doby hospitalizace po porodu: „Pokud rodiče nemají zájem o nadstandardní dovyšetření miminka za hospitalizace a nepřejí si ošetřit pupeční pahýl chirurgicky (tzv. seříznutí), je možné opustit naši porodnici 72 hodin po porodu.  Je ale nutné, aby miminko prospívalo,“ zdůraznila Monika Boudová.

Doplnila, že maminky, u kterých byl porod ukončen cestou císařského řezu, bude možno v případě jejich zájmu u nekomplikovaného pooperačního průběhu ukončit hospitalizaci a propustit je i s miminkem domů již 5. den po operaci.

Litoměřická porodnice patří mezi středně velké center v zemi. Ročně zde evidují přibližně šest set porodů. Například loni zde přišlo na svět 585 dětí.

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.