Vědci varují těhotné ženy před zákeřným virem, poškozuje plod. Jak se před infekcí chránit?

Při těhotenství s nízkým zdravotním rizikem je sebeuspokojování bezpečné. Vše však konzultujte s lékaři, doporučují odborníci. Foto: Pixabay.com

Těhotné ženy, nebo ty, které se chystají počít, varují vědci před nebezpečným typem herpes viru, který má nežádoucí účinky na vývoj ještě nenarozeného dítěte.

Dokonce jej může ohrožovat i na životě, dodali odborníci sdružení v australské asociaci porodníků a gynekologů (RANZCOG). Organizace již vydala kompletní zprávu, která popisuje nežádoucí účinky vyvolané virem.

Jedná se o takzvaný cytomegalovirus (CMV), který se podle lékařů snadno šíří tělesnými tekutinami a výměšky, jako jsou sliny, slzy, moč nebo mateřské mléko.

CMV je většinou pro zdravou populaci neškodný. Během svého života se s ním setká na 85 procent lidí, dodali vědci. Nebezpečí však může představovat pro ještě nenarozené děti.

Těhotné ženy mohou virus podle odborníků snadno přenést na plod. “Po nákaze může virus vyvolat předčasný porod, úmrtí novorozence a další závažné zdravotní komplikace známé pod zkratkou CID (cytomegalic inclusion disease),” uvedli vědci ve zprávě.

Jen v Austrálii zdravotníci každoročně evidují na 2000 dětí, které se narodí s CMV infekcí.

Těhotné ženy v domácnosti s malými dětmi by měly dodržovat přísnější hygienické návyky, doporučují vědci. Foto: Pixabay.com

Těhotné ženy v domácnosti s malými dětmi by měly dodržovat přísnější hygienické návyky, doporučují vědci.
Foto: Pixabay.com

Pomoci může hygiena

Jedním z častých přenašečů viru jsou podle vědců předškoláci a batolata, která jsou vůči CMV náchylní. Vědci těhotným ženám, které již mají v domácnosti malé dítě do tří let věku doporučují, aby se vyhýbali sdílení stejného pokrmu s dětmi a dodržovaly přísnější hygienické návyky. Nastávající matky by si měly být vědomy možných způsobů nákazy, například při přebalování plen dětem nebo při sdílení stejného nádobí.

Příznaky nákazy virem totiž nebývají zřetelné. Projevují se pouze u osob se sníženou imunitou.

Odborníci nicméně podotýkají, že se většina dětí, které byly před narozením infikovány CMV, narodí jako zcela zdravé. Asi u pětiny z nich se však mohou objevit vývojové poruchy – například ztráta sluchu, zraku, postižení pohybových funkcí nebo poruchy učení. Onemocnění může být po porodu zaměněno také s takzvanou novorozeneckou žloutenkou.

Očkování proti CMV prozatím není dostupné. Rovněž tak není dosud známá léčba infikovaného plodu nebo stoprocentní prevence tohoto onemocnění.

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.