Vědci: I malé děti mohou trpět depresemi. Radí, jak ji rozpoznat

Foto: www.pixabay.com

Deprese se týká všech – jak dospělých, tak těch nejmenších dětí, zjistili italští vědci. Podle nich deprese postihuje tři až čtyři procenta dětí.

S odvoláním na Claudia Mencacciho, ředitele oddělení neurověd v nemocnici Fatebenefratelli-Sacco v Miláně, to napsal italský deník Corriere della Sera.

“Některé děti trpí depresemi od prvních měsíců života. Souvisí to se vztahem mezi dítětem a matkou. Jestliže je dítě v matčině lůně vystaveno těžkému stresu nebo násilí, může to mít dopad na vývoj plodu. První zkušenosti dítěte mohou mít výrazný vliv na jeho psychické zdraví a mohou předurčovat větší náchylnost k depresím v dětství i v dospělosti,”

Claudio Mencacci, neurolog

Deprese se u dětí projevují většinou jinak než u dospělých. Mohou být podrážděné, neklidné, nebo dokonce ustrašené. Projevy deprese se také mění s věkem.

Souvisí s ADHD

Onemocnění se může projevovat společně s nežádoucím nervovým vývojem, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Podle vědců je jedním z indikátorů dětské deprese například to, pokud vaše dítě bylo vždy vzorným studentem, ale náhle začíná nosit horší známky.

Stres v těhotenství může přispívat ke vzniku deprese u dítěte. Foto: Pixabay.com

Stres v těhotenství může přispívat ke vzniku deprese u dítěte. Foto: Pixabay.com

Dalším signálem bývá nespavost. Některé děti pak raději zůstávají odpoledne doma a spí, než aby se věnovaly jiným činnostem.

Deprese a úzkost se mohou projevit také somatickými problémy. Dítě může trpět častěji bolestí hlavy nebo břicha. Deprese jsou podle vědců nemocí, na kterou má vliv jak dědičnost, tak životní prostředí.

“Riziko deprese je sedmkrát vyšší u toho dítěte, jehož jeden rodič má duševní problémy. Pokud jsou nemocní oba rodiče, to riziko se ještě zdvojnásobí. Dědičnost se výrazně projevuje především rizikem vývoje bipolární poruchy. Ve srovnání s ostatní populací je riziko vzniku bipolární poruchy padesátkrát vyšší u toho, kdo má oba rodiče s touto nemocí,” dodal Mencacci.

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.