Víte, kde se v Česku narodilo nejvíce dětí? Průměrná mzda zde dosahuje 35 715 Kč

Foto: Pixabay

V loňském roce se od roku 1984 narodilo nejvíce dětí v Brně. Konkrétně jich bylo 4749.

Vyplývá to ze Zprávy o stavu města Brna, kterou tento týden představili zástupci radnice. Najít ji lze na webu města.

Brněnský babyboom tak stále pokračuje. I díky tomu tak počet obyvatel města vzrostl, a to o několik set lidí.

Statistiky města Brna. Zdroj: data.brno.cz

Statistiky města Brna. Zdroj: data.brno.cz

„Vydávání Zprávy o stavu města má pozitivní ohlas u veřejnosti, a proto se vždy snažíme o hledání nových zajímavých statistik, které představujeme populární a zjednodušenou formou,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Osm z deseti lidí by Brno neopustilo

Brno hraje podle svých představitelů i prim v další oblasti – spokojenosti obyvatelstva. Podle statistiků se 8 z 10 dospělých lidí žijících v Brně nechce z tohoto města nikdy odstěhovat. Zároveň 7 z 10 lidí by doporučilo Brno jako místo pro život svým blízkým a známým.

V regionu roste také průměrná mzda, která se dostala na 35 715 Kč a zaznamenává v posledních letech dynamický nárůst. “Horší zprávou je, že ženy vydělávají v Brně o 1/4 méně než muži. Zřejmě je to dáno vysokou koncentrací oborů zaměřených na informačních technologie, kde jsou velmi vysoké platy a zároveň je vykonávají převážně muži,” dodali zástupci města.

Problémem je v Brně ale bydlení. “Poptávka válcuje nabídku a v Brně se loni postavilo nejméně bytů (a to 1 163) od roku 2014,” uvedli představitelé Brna.

Pochlubit se zde ale naopak mohou vyšším průměrným věkem než v ostatních částech republiky. Ženy se totiž v Brně průměrně dožívají 83 let a muži 77 let.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.