Lidé darovali 1,2 milionu korun. Lékaři díky novým přístrojům vyšetří plíce i velmi malým dětem

Foto: Pixabay.com

Až 1,2 milionu korun se podařilo vybrat v rámci charitativní sbírky Crosspoint na pomoc dětským pacientům Fakultní nemocnice Olomouc. Z výtěžku byly zakoupeny dva speciální přístroje.

Jelikož finální částka předčila očekávání, bude z poslední části finančních prostředků zakoupen jeden další. Organizace rozšiřuje oblast svých aktivit a nově zakládá charitativní konto “Crosspoint TOBĚ”.

Bude zaměřeno na pomoc rodinám dětí s cystickou fibrózou nebo jinými respiračními onemocněními. Sbírku uspořádala nezisková organizace Crosspoint Olomouc, která spolupracuje s tamní fakultní nemocnicí již třetím rokem.

Výtěžek charitativní sbírky, která byla ukončena v březnu tohoto roku, míří opět na pomoc její dětské klinice a malým pacientům s cystickou fibrózou.

 

„Velmi mě těší, že se nám podařilo vybrat krásných 1 200 000 korun. Z výtěžku jsme zakoupili například doplňující modul na přístroj Exhalyzer D, který jsme pořídili z předešlé sbírky. Díky tomuto modulu budou lékaři schopni vyšetřit i nemluvňata či děti, které z různých důvodů nejsou schopné spolupracovat.“

Ester Rážová, ředitelka organizace Crosspoint

Nemocnice získala takzvaný exhalyzer D, tedy přístroj, který umožňuje vyšetřit homogenitu dýchání u pacientů s cystickou fibrózou a chronickými plicními onemocněními již od narození, poznamenal lékař Dětské kliniky FN Olomouc František Kopřiva.

Rozšiřuje tak škálu vyšetření plicních funkcí a umožňuje detekci časných změn, které se neprojeví při vyšetření klasickou spirometrií. Z podařené sbírky mohl být pořízen i dětský videobronchoskop.

Vyšetří děti už od hmotnosti 2,5 kilogramu

„S jeho pomocí můžeme vyšetřit již děti od hmotnosti 2,5 kilogramu a odhalit vrozené poruchy vývoje dýchacích cest nebo uvolnit dýchací cesty a zabránit rozvoji komplikací u onemocnění plic,“ doplnil František Kopřiva.

Organizace má do budoucna v plánu spolupráci s nemocnicí rozšířit. „Po rozhovorech s vedením nemocnice i s lékaři jsme se rozhodli vytvořit speciální konto, které by pomáhalo rodinám nemocných dětí. Ve chvíli, kdy je dítěti diagnostikována nemoc, je v první vlně silně zasažena i jeho rodina – a právě jí bychom chtěli být v takových případech podat pomocnou rukou,“ říká k připravovanému projektu Ester Rážová.

Zájemci, kteří budou chtít na tento charitativní projekt přispět, tak budou moci učinit od začátku července 2019 skrze dárcovský účet 286296977/0300.

Nela Hermannová