Odvěká záhada: Proč děti většinou vypadají jako jejich otcové?

Foto: Pixabay.com

Když mají vědci volnou chvíli, pouští se i do výzkumů, které zdánlivě nemají žádné opodstatnění. I když…

“Vypadá úplně jako jeho tatínek,” zcela jistě někdy vytanulo na mysli každé ženy, která viděla dítě své kamarádky, kolegyně, nebo známé osobnosti.

Ale proč tomu tak je? Proč děti vypadají spíše jako jejich otcové, než jako matky? Také o to se zajímali odborníci.

Už v roce 1995 se tak objevila studie, v níž dva analytici nechali náhodně vybranými respondenty zkoumat černobílé fotografie dětí ve stáří jednoho roku. Výsledky byly přesvědčivé – dotazovaní se shodli, že děti ve velké míře připomínají spíše otce.

Názor: Připomínat otce je evoluční výhoda

Jeden z názorů, který se problém snaží vysvětlit, tvrdí, že připomínat svého otce má z psychologického a evolučního hlediska jistý smysl. Zatímco matka je vždy jistá, u otce tomu tak nebývá.

Jinými slovy – pokud by dítě nevypadalo podobně jako jeho otec, nemusí mít o něj jeho rodič tak velký zájem a nemusí se mu tolik věnovat. V dnešní době se to může zdát jako zcela malicherný prvek, ale v dávnějších dobách mohlo jít o skutečnost, která přímo ovlivňovala přežití dítěte, pokud by se jej jeho otec kvůli zdánlivé “nepodobnosti” zřekl.

“Je to velmi sexy výsledek, je to svůdný názor, je to přesně to, co by evoluční psychologie předpovídala – ale myslím si, že je to zcela mylné,” vyvrací však tuto teorii psycholog Robert French z Národního centra pro vědecký výzkum ve Francii.

Věrohodná data chybí

Ani dnes se tak důvody toho, proč děti připomínají spíše otce, nedaří spolehlivě najít. Vědcům komplikuje práci také to, že mají málo věrohodných dat.

“Ideálně bychom potřebovali genetické testy 10 000 párů otců a jejich potomků, takže bychom mohli vyloučit falešné otce,” uvedl genetik Tony Volk z Brock unvierzity v Kanadě.

Na jedno už ale vědci přišli – čím více času otec stráví se svým potomkem, tím více se mu zdá, že je mu podobnější.

“Samozřejmě, tvář kojence se nijak nemění; mění se ale to, jak otec vnímá své dítě,” dodal Tony Volk.

Nela Hermannová