Problémy s početím provázejí pětinu párů. Na vině jsou jak muži, tak ženy

Zdroj: Pixabay

Pacientů reprodukčních klinik přibývá. V České republice má problémy s početím asi pětina párů a toto procento se každoročně zvyšuje, uvedli zástupci kliniky Reprofit.

“Pacientek k nám přichází čím dál více, velmi často jde i o ženy, které mají už druhé partnerství a těm je pak už kolem 40 let,” uvedl v reportáží pro Českou televizi odborník Štěpán Machač. Loni bylo v ČR provedeno 39 tisíc cyklů umělého oplodnění, což je nejvíce v historii Česka.

Kvůli rostoucímu počtu párů, které mají potíže s přivedním svého potomka na svět, se v Česku připomíná také červen coby mezinárodní měsíc neplodnosti. Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP proto již dříve dala podnět ke vzniku Národního dne neplodnosti, který připadá na 6. červen. Den je věnován projektům, jejichž cílem je pomoci neplodným párům i zvýšit informovanost mezi odborníky jiných specializací.

Ženy těhotenství odkládají

Jedním z hlavních důvodů, proč se párům nedaří počít dítě, je odkládání rodičovství. Průměrný věk pacientek se nyní pohybuje okolo 36 let.

Ženy těhotenství odkládají hlavně kvůli kariéeře, případně kvůli partnerovi, který si dítě nepřeje.

“Ve 36 letech jsem si uvědomila, že už může být pozdě. Muži jsem proto dala na výběr – buď se začneme snažit o dítě, nebo náš vztah ukončíme,” sdělila Kamila, která žije v menší vesnici u Českých Budějovic.

Počít dítě se ale páru nedařilo. “Po dvou letech marného snažení jsem začala být zoufalá. Absolvovali jsme nakonec řadu vyšetření,” doplnila Kamila, u níž lékaři nakonec přistoupili k hormonální léčbě kvůli nedostatečné funkci štítné žlázy.

Právě ta může ovlivňovat schopnost matky počít dítě. Její hormony mají mimo jiné vliv na dozrávání vajíček a na vývoj dítěte v ranné fázi těhotenství.

ČTĚTE TAKÉ: Lékaři chtějí plošná vyšetřování těhotných žen. Zajímá je funkce štítné žlázy, vliv má i na mozek dítěte

Asi pět procent žen má funkci štítné žlázy sníženou. U dalších se nedokáže žláza přizpůsobit zvýšeným nárokům v těhotenství, kdy musí produkovat až o polovinu více hormonů. “Plod je přibližně do šestnáctého týdne těhotenství závislý na přísunu hormonů štítné žlázy od matky. Tyto hormony jsou přitom zásadní pro jeho správný vývoj a nedostatek je navíc spojen s řadou těhotenských komplikací,” potvrdil Patrik Šimják z Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze.

“Nyní již máme dvouletého chlapečka a snažíme se o ještě jedno dítě,” dodala dnes již téměř čtyřicetiletá žena.

Loni přišlo na svět 114 000 dětí

V Česku se loni narodilo 114 000 dětí. Bylo jich tak zhruba o 400 méně než před rokem, stále ale víc než v předešlých šesti letech. Téměř polovina chlapců a děvčat přichází na svět mimo manželství. Loni to bylo 48,5 procenta. V roce 2017 byl podíl dosud nejvyšší, dosáhl 49 procent.

Průměrný věk, kdy ženy mívají první dítě, se v posledních letech ustálil na 28,2 roku. V průměru Češky rodí ve 30 letech. Nejmladší byly matky za totality v polovině 80. let. Tehdy ženy první dítě měly ve 23,3 roku. Průměrné rodičce pak bylo 24,6 roku.

Na přelomu tisíciletí Česko patřilo k zemím s nejnižší plodností na světě, dosahovala hodnoty 1,13 či 1,14. Ženy v Česku tak za svůj život přiváděly na svět v průměru jedno dítě. Od té doby zájem mít potomka roste. Předloni se plodnost rovnala 1,67.

Nela Hermannová