Kolik dětí se loni narodilo v Česku? Lékaře potěšil klesající počet císařských řezů

baby_sleep_810

Loni se v České republice narodilo 114 000 dětí. Číslo je podobné jako v předchozích letech.

Množství předčasných porodů a císařských řezů ale v zemi pokleslo, jak vyplynulo z informací, které v červnu předložili zástupci Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí (ÚPMD).

V Česku se loni odehrálo kolem 112 000 porodů. Na svět během nich přišlo na 114 000 dětí. Na drtivou většinu porodů přitom dohlédli odborníci z 90 porodnic, které se nacházejí v Česku.

“Nejrizikovější novorozenci jsou u nás úspěšně centralizováni v porodnicích vyššího typu. To znamená, že se dostávají včas na pracoviště, které je pro tyto komplikované případy personálně i technicky vybaveno a lékaři zde mají nejvíce zkušeností.”

Adam Vojtěch (za ANO), ministr zdravotnictví

Vedoucí Perinatálního centra ÚPMD Petr Velebil uvedl, že Česko má jednu z nejnižších perinatálních úmrtností, to znamená úmrtí dětí v děloze nebo v prvním týdnu života, v Evropě.

Jaké zboží maminky nejčastěji nakupují?

Loni takto zemřely podle statistiků čtyři děti na 1000 porodů. Velebil doplnil, že se takto nízkého čísla daří dosahovat výbornou organizací péče a směrováním rizikových porodů do perinatálních center.

Stres v těhotenství může přispívat ke vzniku deprese u dítěte. Foto: Pixabay.com

Stres v těhotenství může přispívat ke vzniku deprese u dítěte. Foto: Pixabay.com

Experti doplnili, že rovněž klesá také počet dětí narozených s nízkou porodní váhou.

“Počet předčasných porodů souvisí také s klesajícím počtem vícečetných těhotenství, u kterých je riziko předčasného porodu vysoké,” dodal Velebil.

Dvojčat a trojčat je minimálně

Těhotenství, při kterých by maminky přivedly na svět dvojčata a vícerčata, je poměrně málo. Loni jich bylo 1,3 procenta. V roce 2010 to bylo přitom o 1000 případů více.

Pokud žena očekává vícečetný porod, zvyšuje se také riziko císařského řezu. Podle lékařů se potvrzuje, že u jednočetných těhotenství se rodí ve 23 procentech císařským řezem, u vícečetných těhotenství je to téměř 80 procent.

Podíl porodů provedených císařským řezem byl loni přibližně 24 procent. Podle odborníků ale od roku 2014 už nestoupá a v posledních třech letech naopak mírně klesá.

“Porod mimo porodnické zařízení je extrémně vysoké riziko pro děti.”

Petr Velebil, vedoucí lékař perinatologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze

Předseda České gynekologicko-porodnické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Dvořák doplnil, že ČR v jejich počtu pod mediánem Evropy a je jich například méně než v Německu.

Mimo porodnice se podle posledních dostupných statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky narodilo 238 dětí, všechny přežily. Statistika ale nerozlišuje plánované domácí porody a například porody v sanitce, která nestihne dojet do porodnice.

Nela Hermannová