Umíte sebe a své děti správně natřít opalovacím krémem? Spálení hrozí už do 15 minut

plaz_dite_maminka

Bez správné aplikace krému se lidé se světlejší pletí mohou spálit už do 15 minut na přímém slunci.

Podle meteorologů nás čeká týden s vysokými teplotami. Zástupce primářky Kožního oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě Radek Litvik při té příležitosti připomíná, že bez ochranného přípravku se světlejší typy pleti mohou spálit už do 15 minut pobytu na přímém slunci.

Situace může být podle odborníků ještě závažnější v případě malých dětí. Spálená pokožka se u nich může objevit po několika minutách, zdravotní následky se mohou projevit za desítky let.
Proto je vhodné se před sluncem chránit. Zejména aktivně vyhledat stín a dodržovat “zákon 3K” při pobytu na slunci (Košile, Kalhoty, Klobouk) a aplikovat na kůži ochranný přípravek.

Ochranný přípravek by ale měl mít takové složení, aby chránil před UVB i UVA spektrem ultrafialové radiace.

„UVB způsobí spálení s následnou pigmentací a tento stupeň ochrany před UVB zářením nám ukazuje SPF faktor. Je propočítán na 2 miligramy na centimetr čtvereční, což je velmi důležitý poznatek. Pokud si aplikujeme přípravku méně, klesne ochrana přípravku na jednu třetinu udávané hodnoty.”

Radek Litvik, zástupce primářky Kožního oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě

Aplikace v tenké vrstvě sníží účinnost přípravku

Pokud si tedy podle něj aplikujeme přípravek s faktorem SPF 30 ve velmi tenké vrstvě, tak v podstatě používáme přípravek s hodnotou faktoru SPF 10. A abychom docílili hodnoty SPF 30, měli bychom za jeden den aplikovat na celou naši kůži 200-250 mililitrové balení přípravku, vysvětluje význam SPF faktoru a dodává, že zmíněné UVA záření působí kožní sluneční alergie a stárnutí kůže.

 Chraňte se důkladně před slunečním zářením. Foto: Garnier

Opravdu funkční ochranný příspěvek by tedy měl mít na svém obalu označení UVA v kolečku, což dokládá jeho účinnost proti UVA spektru ultrafialové radiace, a hodnotu SPF, který udává ochranu před UVB spektrem ultrafialového záření.

„Smyslem je mít přípravek ne na opalování, ale k ochraně kůže a to s číslem, které je vyšší než 6-10. Při teplotách kolem 30 stupňů Celsia by to tedy měly být přípravky s hodnotou SPF 30 a vyšší, v tropickém pásmu faktor SPF 50 nebo padesát plus,“ doplnil Radek Litvík.

“Vodnaté” přípravky chrání méně

A přidává ještě jednu důležitou informaci. Čím je struktura opalovacích přípravků vodnatější, tím méně nás tyto přípravky chrání. Nejvíce tedy kůži chrání krém. Důležitý je také údaj o voděodolnosti přípravku.

„Ale hlavně, po každém vykoupání jak v moři, tak i v přírodních koupalištích nebo bazénu, bychom měli prostředek opět aplikovat. Pokud se naše kůže již spálí, je vhodné vyhledat stín a na kůži aplikovat chladivá, protizánětlivá mléka nebo krémy“.

Na závěr Litvik připomíná, že kůže, která je v dětství často spálená až do puchýřů, má v dospělosti mnohem větší předpoklad k získání kožních nádorů než kůže, která byla přes sluncem chráněná.

Nela Hermannová