Vědci: Těhotenství dostává ženu na hranici fyzických sil. Je jako dlouhý běh přes celou Severní Ameriku

Foto: Pixabay.com

Který výkon je fyzicky náročnější: Dokončení Tour de France, nebo donošení dítěte k porodu?

Odpověď je podle vědců jednoznačná – oba výkony mohou být podobně fyzicky náročné a obtížné. Odborníci to uvedli v černovém vydání měsíčníku Science Advanced (Pokroky v oblasti vědy).

K tomu, aby takových poznatků dosáhli, využili srovnání fyzických nároků kladených na ženu v průběhu těhotenství se šesti běžci, kteří soutěžili v několika týdenním závodě. Jeho účastníci denně naběhali přibližně 42 kilometrů.

 Narozením dítěte nic pro ženu nekončí. Nyní nadchází metabolicky velmi náročné laktační období. Foto: Tiny Love

Výzkumný tým přitom zjistil, že existuje horní hranice energie, kterou může lidské tělo v průběhu času důsledně vynakládat. Tento limit je podobný také u těhotných a kojících žen.

Těhotenství je jako běh přes USA

Například běžci, kteří se v extrémním závodě vydali skrze Spojené státy americké, zvýšili po dobu 120 dnů přibližně 2,4x rychlost svého metabolismu. Cyklisti na Tour de France, kteří odjeli deset soutěžních dnů, měli rychlost metabolismu asi 6,6x vyšší ve srovnání s normální zdravým člověkem.

Těhotná žena, která je v jiném stavu po dobu 280 dní, musela oproti tomu svůj metabolismus zvýšit dvojnásobně oproti normálnímu stavu. Na druhou stranu musí v takovém fyziologickém stavu zůstat 28x déle než výše zmíněný cyklista.

Jaké zboží maminky nejčastěji nakupují?

Podle zjištění expertů se tak po fyziologické stránce její tělo v poměrně krátké době adaptuje na podobně extrémní podmínky, které zažívají špičkoví sportovci.

“K tomu, aby těhotná žena dosáhla těchto vysokých metabolických hodnot, musí její tělo projít stovkami dalších komplexních biologických změn,” dodali vědci s tím, že jedině tato evoluční výhoda dovolila člověku přežít tisíce let na planetě Zemi.

Nela Hermannová