Nenechávejte děti v uzavřeném autě. Jde jim o život, varují v těchto dnech stážníci

Zdroj: Pixabay.com

Rodiče malých dětí a majitele domácích zvířat oslovují v těchto dnech na parkovištích brněnští strážníci. Varují je před tím, aby nechávali své děti nebo zvířata osamocené v autě.

Hlídky během letních měsíců umísťují za stěrače také informační letáky. Rychlé přehřátí organismu totiž může mít fatální následky. Děti nemají vyvinutou schopnost termoregulace a během několika minut jim hrozí celkový tělesný kolaps.

Podmínky v zavřeném vozidle mohou být bez nadsázky smrtící. Už během několika minut může teplota vyšplhat o desítky stupňů. Na přímém slunci je nárůst ještě mnohem strmější.

Namátková kontrola na parkovišti. Zdroj: Městská policie Brno

Namátková kontrola na parkovišti. Zdroj: Městská policie Brno

„Po celé léto se budou hlídky zaměřovat například na parkoviště u obchodních center, kde někdy rodiče zanechávají děti v autě v domnění, že si zajdou rychle nakoupit a nic hrozného se neděje. Naše zkušenosti však potvrzují pravý opak. Každá minuta v zavřeném autě je kritická a lidé mají často silně zkreslenou představu o tom, kolik času v prodejně strávili,“ upozorňuje Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno.

Nepřímo tím odkazuje i na loňský případ, kdy brněnští strážníci zachránili z auta netečnou holčičku, jejíž otec tvrdil, že se s manželkou vzdálil jen na pět minut.

„Problém si zaslouží dlouhodobou osvětu. Informovat budeme celé léto, a nejen letos. Plánujeme oslovit i obchodní centra a nabídnout jim spolupráci. Letáky budeme během své další činnosti roznášet také v brněnských rekreačních oblastech i na jiných místech.

Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno

„Podobně jako děti jsou v nebezpečí i psi a některá další zvířata. Psi se potí pouze tlapkami a ochlazují se jazykem. Zavřené auto je pro ně smrtící pastí. Přehřátí přichází bleskově a zvíře může uhynout po zdánlivě zanedbatelném čase stráveném ve vozidle,“ zdůrazňuje Zdeněk Reichenauer, strážník z jednotky psovodů Městské policie Brno.

Nela Hermannová