Máte vícerčata? Rodičák by se mohl zvýšit až na 450 000 korun

babybpinterest_810

Takzvaný základní rodičovský příspěvek, o jehož výši jedná Sněmovna, by se od příštího roku mohl zvýšit o 80 000 na 300 000 korun.

Vládní návrh již poslanci v úvodním kole podpořili, návrh tak směřuje na sociální výbor, který jej posoudí. Vyšší rodičovskou by měli dostávat podle předlohy rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek ještě pobírat.

Opoziční poslanci už ohlásili pozměňovací návrhy, byť má záměr kabinetu i jejich podporu.

Pro vícerčata více peněz

V případě vícerčat se příspěvek zvýší podle novely ze současných 330 000 na 450 000 korun. Vyšší rodičovská ohledně vícerčat, konkrétně 1,5násobek základní, byla schválena v minulém volebním období.

Od ledna si na příspěvku polepší rodiny s novorozenci a rodiny s dítětem do čtyř let, které ještě rodičovskou nevyčerpaly. Přesná částka bude podle dřívějších informací záviset na předchozím příjmu a na potomkově věku, tedy na počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte. Navýšení rodičovské prohloubí příští rok rozpočtové výdaje odhadem o 8,6 miliardy korun.

Hned několik opozičních klubů – ODS, SPD a KDU-ČSL – bude navrhovat vyšší rodičovskou pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Lidovecká poslankyně Pavla Golasowská označila variantu vlády ANO a ČSSD za diskriminační pro desítky tisíc rodin.

Jaké zboží maminky nejčastěji nakupují?

 

Maláčová: Jde o kompromis

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že vyšší rodičovská pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let by byla nejspravedlivější. “Nicméně z rozpočtových a časových důvodů došlo na úrovni vlády ke kompromisu,” uvedla.

Příspěvek podle Maláčové pobírá kolem 280 000 rodin, vládním návrhem si přilepší zhruba čtyři pětiny z nich. Maláčová také připomněla, že za 12 let se příspěvek “nepohnul ani o korunu”.

U nejčastějšího tříletého čerpání příspěvku bude v případě schválení předlohy podle ní činit měsíční částka asi 9700 korun místo nynějších zhruba 7000 korun.

Novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít přitom o rodičovskou – by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výší příjmů závisí.

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.