Máte vícerčata? Rodičák by se mohl zvýšit až na 450 000 korun

babybpinterest_810

Takzvaný základní rodičovský příspěvek, o jehož výši jedná Sněmovna, by se od příštího roku mohl zvýšit o 80 000 na 300 000 korun.

Vládní návrh již poslanci v úvodním kole podpořili, návrh tak směřuje na sociální výbor, který jej posoudí. Vyšší rodičovskou by měli dostávat podle předlohy rodiče novorozenců a dětí do čtyř let, kteří budou příspěvek ještě pobírat.

Opoziční poslanci už ohlásili pozměňovací návrhy, byť má záměr kabinetu i jejich podporu.

Pro vícerčata více peněz

V případě vícerčat se příspěvek zvýší podle novely ze současných 330 000 na 450 000 korun. Vyšší rodičovská ohledně vícerčat, konkrétně 1,5násobek základní, byla schválena v minulém volebním období.

Od ledna si na příspěvku polepší rodiny s novorozenci a rodiny s dítětem do čtyř let, které ještě rodičovskou nevyčerpaly. Přesná částka bude podle dřívějších informací záviset na předchozím příjmu a na potomkově věku, tedy na počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte. Navýšení rodičovské prohloubí příští rok rozpočtové výdaje odhadem o 8,6 miliardy korun.

Hned několik opozičních klubů – ODS, SPD a KDU-ČSL – bude navrhovat vyšší rodičovskou pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let. Lidovecká poslankyně Pavla Golasowská označila variantu vlády ANO a ČSSD za diskriminační pro desítky tisíc rodin.

Jaké zboží maminky nejčastěji nakupují?

 

Maláčová: Jde o kompromis

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že vyšší rodičovská pro všechny rodiny s dětmi do čtyř let by byla nejspravedlivější. “Nicméně z rozpočtových a časových důvodů došlo na úrovni vlády ke kompromisu,” uvedla.

Příspěvek podle Maláčové pobírá kolem 280 000 rodin, vládním návrhem si přilepší zhruba čtyři pětiny z nich. Maláčová také připomněla, že za 12 let se příspěvek “nepohnul ani o korunu”.

U nejčastějšího tříletého čerpání příspěvku bude v případě schválení předlohy podle ní činit měsíční částka asi 9700 korun místo nynějších zhruba 7000 korun.

Novela obsahuje i další změny. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání – a nepřijít přitom o rodičovskou – by se měl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Rodičovský příspěvek se také bude započítávat do příjmů pro nárok na všechny dávky státní sociální podpory, které na výší příjmů závisí.

Nela Hermannová