Česká nemocnice hlásí rekordní počet porodů. Chybí jí porodní asistentky

Foto: www.pixabay.com

Fakultní nemocnice Brno si v letošním prvním pololetí připsala rekordní počet porodů. Bylo jich 3118, což je o 85 více než za stejné období loňského roku.

Podle mluvčího nemocnice Pavla Žáry se při nich narodilo 3178 dětí. Podle Žáry byl rekordn už celý loňský rok. Tehdy se za 12 měsíců při 6246 porodech se díky vícečetným těhotenstvím narodilo 6367 dětí. Letos se mnoho dětí narodilo v červenci, podle přednosty gynekologicko-porodnického oddělení Pavla Ventruby chybí asi deset porodních asistentek.

“Zvýšenou porodnost zaznamenala obě pracoviště, a to jak v Bohunicích, tak na Obilním trhu. “Jen během jediného červencového dne se na klinice narodilo 24 dětí. Celkem bylo v červenci 586 porodů a narodilo se 601 dětí.”

Pavel Žára, mluvčí Fakultní nemocnice Brno

Lékaři ve 130 případech museli přikročit k císařskému řezu. Na 63 rodiček pak porodilo předčasně.

Klinika je na hranici možností

Podle Ventruby klinika využívá veškeré kapacity. “V těchto dnech je skutečně počet porodů velký, což znamená obrovské pracovní vytížení personálu, porodní sály doslova praskají ve švech. Fyziologický porod je veden porodní asistentkou, v případě komplikací je samozřejmě lékař ihned k dispozici,” dodal.

Podle něj v současnosti chybí asi deset porodních asistentek. Počet lékařů je ale stabilizovaný, doplnil. “Mezi pozitivní trendy na naší klinice také patří to, že se nám trvale daří snižovat počet císařských řezů,” dodal Ventruba.

Jaké zboží maminky nejčastěji nakupují?

Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně je vůbec největší porodnicí v České republice. Ročně zde přivedou na svět přes 6000 dětí.

Porodnice se rozkládá na dvou pracovištích, a to v Bohunicích a na Obilním trhu. Vedení nemocnice již plánuje novou porodnici za téměř dvě miliardy korun. Vyrůst by měla v Bohunicích v sídle nemocnice. Obě současná pracoviště by se tak sjednotila.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.