Jste aktivní během těhotenství? Vaše děťátko to ocení, tvrdí vědci

Foto: Pixabay.com

Děti, jejichž maminky během těhotenství cvičí, vykazují po narození lepší motorické schopnosti než jejich vrstevníci, kteří tak aktivní matku neměly. A nejen to.

V nejnovější studii, kterou tento měsíc publikoval magazín Medicine & Science in Sports & Exercise (celá studie), to uvedli američtí vědci.

V rámci analýzy se také zabývali srdeční funkcí dětí, které se narodily jak ženám se sedavým zaměstnáním, jež se sportu nevěnovaly, tak těm, které po dobu gravidity pravidelně cvičily.

Děti, které přivedla na svět druhá skupina maminek, měly podle výzkumu silnější atletické srdce. Lékaři se všimli také toho, že jejich srdce bila pomaleji.

Děti maminek, které pravidelně v době těhotenství civčily, mívají podle vědců lepší motorické dovednosti. Foto: MotherCare

Děti maminek, které pravidelně v době těhotenství civčily, mívají podle vědců lepší motorické dovednosti. Foto: MotherCare

Vědci: Nenarozené děti se přizpůsobují matce

Vědci se domnívají, že se srdeční rytmus novorozenců přizpůsobil matčinu, které procházelo určitým vývojem během pravidelného cvičení.

U dětí, jejichž maminky se věnovaly sportovní činnosti, si povšimli rovněž pokročilých motorických dovedností. Rozdíly byly patrné hlavně u dívek, jejichž schopnosti jsou podle odborníků v určitém věku opožděny za chlapci.

Fisher-Price Sedatko Rainforest 3v1_a

 

:. Už jste vyzkoušeli konejšení děťátka v houpacím sedátku / křesílku společnosti Fisher-Price? na MimiBambini.cz nyní za akční cenu 1899 Kč!

Jak probíhaly testy

V rámci testu vědci pozorovali zdravotní stav, 71 zdravých, těhotných žen, většinou v prvním trimestru, které se chystaly porodit jedno dítě. Experti náhodně rozdělili dobrovolnice do dvou skupin, z nichž jedna pokračovala ve svých činnostech a sloužila pro kontrolu získaných dat.

Ostatní nastávající maminky začaly cvičit a hlásit se do vybrané fyziologické laboratoře třikrát týdně. Pod dozorem lékařům se denně věnovaly 50 minutám mírné fyzické aktivity. Ta zahrnovala jogging, svižnou chůzi, jízdě na simulátoru horského kola, či aerobiku. jednotlivé druhy cvičení si ženy vybíraly na základě jejich preferencí a komfortu v průběhu těhotenství.

Podle současných poznatků doporučují odborníci dětem cvičení minimálně po dobu jedné hodiny každý den. Statistici ale praví, že je takto aktivní jen necelá třetina Američanů a Evropanů.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.