Babička nenarozené holčičce četla pohádky. Jméno Eliška jí vybrala maminka na počátku těhotenství

Zdroj: Fakultní nemocnice Brno

Péče o těhotnou 27letou ženu ve stavu mozkové smrti, o kterou se starali lékaři ve Fakultní nemocnice Brno, byla velmi náročná.

Případ však podle vyjádření tamních lékařů dokládá, jak obrovskou vůli přežít může mít plod i matčino tělo, které s přispěním moderní péče dokázalo dát život dítěti.

A to navzdory tomu, že komplexní vyšetření ukázala na závažná poškození mozku, u něhož odumřel v důsledku prasknutí cévy také mozkový kmen. Ten mimo jiné zprostředkovává komunikaci mezi míchou a mozkem, a také kontroluje řadu základních tělesných funkcí, jako je například prvotní instinktivní chování (dýchání, tlak krve, polykání, zvracení, vyměšování), řídí nepodmíněné reflexy a je v pohotovosti v situaci ohrožení.

Lékaři, kteří se o ženu a její ještě nenarozené dítě starali následující týdny, udělali podle svých slov maximum za přispění moderních metod, aby stabilizovali jejich životní funkce a pomohli v růstu plodu v těle matky. Pečovali o srdeční činnost, plicní a ledvinné funkce, bojovali s infekcemi, výživu sestavovali i s ohledem na vývoj plodu. Několikrát týdně, posléze denně monitorovali plod ultrazvukem.

Především výživa

Důležitá byla podle nich také výživa maminky. Zvláštní péči museli věnovat stabilizaci hladiny takzvaných těhotenských hormonů, o které se jinak stará z velké části mozek. V opačném případě by došlo k závažnému narušení vývoje plodu, nebo dokonce k jeho zániku.

Pokoušeli se také podporovat normální vývoj dítěte. Speciálním strojem například pohybovali nohama matky, aby simulovali chůzi.

Důležitá podle nich byla také psychická podpora ještě nenarozeného dítěte ze strany rodiny. Na dítě v břiše maminky působili stimulačními doteky, nebo vyprávěním různých příběhů.

“Babička četla pohádky dítěti po celou dobu těhotenství,” uvedl Roman Gál, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

Porod po 117 dnech od mozkové smrti

Porod se podařilo odborníkům stále oddalovat. V těle matky po mozkové smrti jej dokázali uskutečnit až po 117 dnech.

“To bylo pro dítě nesmírně pozitivní,” dodal přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Pavel Ventruba s tím, že dítě tak mělo dost času nabrat na váze. Ve 34. týdnu, kdy lékaři provedli císařský řez, navíc začínají fungovat plíce.

Ženu našel v bezvědomí

Sedmadvacetiletou ženu našel její muž v bezvědomí 21. dubna, tehdy byla v 16. týdnu těhotenství. Rychlá záchranná služba ženu převezla do Fakultní nemocnice Brno. Zhruba v 16:00 vymizela spontánní dechová aktivita a vyšetření potvrdilo smrt mozku. Příčinou byla cévní malformace provázená krvácením do mozku.

V pondělí 24. června potvrdilo gynekologické konzilium hmotnost plodu 980 gramů a vyslovilo předpoklad, že se zdárně vyvíjí. V červenci měl plod už 1500 gramů. Císařský řez provedli lékaři 15. srpna. Dívenka měla 2130 gramů a 42 centimetrů. Dostala jméno Eliška, které vybrala matka ještě na počátku těhotenství.

Stav dítěte po porodu byl dobrý. “Zůstalo v péči neonatologů 14 dní a poté odcházelo s tatínkem domů,” uvedl Ventruba. Dívenku začala kojit její příbuzná, také novopečená matka.

Otec holčičky má její narození za zázrak. Nyní si zvyká na roli táty dvou malých dětí na plný úvazek. “Děkuji vám, že jste mi vycházeli vždy maximálně ve všem vstříc, byli ochotní a citliví a sdíleli se mnou můj smutek současně s nadějí, že se podaří zachránit naše miminko,” vzkázal zdravotníkům.

Život matky skončil po porodu dítěte. Lékaři ji za přítomnosti rodiny odpojili od dýchacích přístrojů.

Husarský kousek se podařil i v roce 2016

Podobný případ se odehrál v brněnské fakultní nemocnici v lednu 2016, když zde porodila žena v kómatu. Lékaři tehdy přivedli na svět císařským řezem chlapečka. Žena upadla do bezvědomí čtyři měsíce před porodem při dopravní nehodě.

Chlapec přišel na svět v 31. týdnu těhotenství matky s váhou 1,9 kilogramu. Zdravotní stav ženy se po porodu začal lepšit, až se zotavila.

Podle České televize je první zaznamenaný případ záchrany plodu ženy v kómatu nebo po mozkové smrti z roku 1981. V americkém Buffalu byla přijata do nemocnice čtyřiadvacetiletá žena se zánětem mozku. Testy ukázaly, že u ní nastala mozková smrt. V té době byla ve 23. týdnu těhotenství. Lékaři ji udržovali naživu ještě šest týdnů. Poté se císařským řezem, devět týdnů před termínem porodu, narodilo zdravé dítě.


Poděkování otce dítěte Vojtěcha Votavy lékařskému a ošetřovatelskému týmu Fakultní nemocnice Brno

Život mi připravil kruté, ale také velmi krásné okamžiky. Když mi náhle upadla do kómatu moje milovaná manželka Evička, se kterou jsme se těšili na příchod druhého potomka, zhroutil se mi celý svět. Ale musel jsem být silný, protože mě více než jindy potřeboval můj malý syn Matýsek. Evička byla dlouhé týdny v péči vaší nemocnice a já a další členové mojí rodiny jsme ji denně navštěvovali s nadějí, že se podaří zachránit miminko.

A ten zázrak se stal a 15. srpna přišla na svět malá Eliška, jejíž jméno jí vybrala maminka již v začátku těhotenství. Chtěl bych jménem svým, a také jménem celé naší rodiny, vyjádřit své upřímné poděkování vám všem – týmu specialistů z Fakultní nemocnice v Brně – lékařům, zdravotnickému a ošetřovatelskému personálu – ale i zároveň všem co se na záchraně Evičky podíleli. Jsou to: rychlá záchranná služba Jihomoravského kraje, která byla jako první na místě, letecké záchranné službě, urgentnímu příjmu FN a hlavně opět velké díky patří celému oddělení fakultní nemocnice ORIM I, za jejich neuvěřitelně lidský přístup k celé situaci.

Dále ještě patří poděkování gynekologům, porodnímu oddělení a na závěr oddělení dětské JIP. Všem Vám moc děkuji, za vysoce odbornou zdravotní péči a za všechno, co jste pro mě, ale především pro Evičku, po dobu její hospitalizace u vás udělali. Děkuji vám, že jste mi vycházeli vždy maximálně ve všem vstříc, byli ochotní a citliví a sdíleli se mnou můj smutek současně s nadějí, že se podaří zachránit naše miminko.

Jen obtížně nyní hledám slova, kterými bych vyjádřil svůj vděk za obrovskou vlnu solidarity, které se mi od vás všech dostávalo. Nezlobte se prosím, že jsem nepřijal pozvání na dnešní tiskovou konferenci. Není to žádný projev neúcty k vám ani k zástupcům sdělovacích prostředků, ale v těchto dnech potřebuji nalézt především vnitřní klid a pohodu, abych zvládl plnění zcela nové role – role táty dvou malých dětí na plný úvazek. Ještě jednou obrovské díky vám všem.

S úctou Vojtěch Votava


 

Základní otázky

  • V jakém stavu byla žena přivezena na Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Brno?

Těhotná žena byla přivezena v hlubokém bezvědomí, s klesající tělesnou teplotou, oběhově stabilní, její dýchací cesty byly zajištěny od záchranné služby a byla ventilována pomocí přístroje. Srdeční akce dítěte byla v pořádku.

  • Co zapříčinilo její klinickou smrt?

Cévní malformace mozku a následné krvácení.

  • Kolik týdnů strávila žena v nemocnici (na přístrojích), než nastal porod císařským řezem?

Necelých 17. týdnů.

  • Došlo v průběhu těhotenství ke kritickým situacím?

Čtyřikrát došlo k infekčním komplikacím, které vyžadovaly nasazení cílené ATB léčby, navíc veškeré léky musely být zvoleny s ohledem na vyvíjející se plod a nesměly mít žádné teratogenní účinky. 

  • Co rozhodovalo o tom, že žena zvládala udržet vitální funkce a plod se mohl vyvíjet?

Velmi dobrý zdravotní stav matky před příhodou, včasná pomoc na místě příhody, kvalitní resuscitační péče minutu po minutě všech zdravotníků, kteří se podíleli na péči. 

  • Máte informace o tom, že se podobný případ někde na světě již uskutečnil?

Obdobných případů je ve světě popsáno přibližně 20. 

  • V čem vidíte ojedinělost tohoto případu?

Pravděpodobně v délce celé hospitalizace, to znamená 117 dnů a s tím související velikosti a zralosti plodu, které se podařilo dosáhnout (vice než 2000g, což je ojedinělé).

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.