V Česku se narodilo první dítě z transplantované dělohy. Maminka i chlapec jsou v pořádku

Belly_shirt_810

Na sklonku srpna se v Praze v motolské nemonici narodil chlapec, který na svět přišel z transplantované dělohy.

Sedmadvacetiletá žena, které lékaři dělohu transplantovali před dvěma lety, je stejně jako její potomek po zdravotní stránce v pořádku. Potvrdili to zástupci nemocnice, podle nichž se jedná o světový unikát.

Dosud se totiž ve světě ženám transplantovaly jen takové dělohy, jejichž dárkyně už rodily. V Česku se přivedlo jako první přivést na svět nový život z dělohy, z níž se před tím žádné dítě nenarodilo.

Podle mluvčí nemocnice Pavlíny Daňkové jde v Česku o historicky první případ, kdy se u pacientky po transplantaci dělohy podařilo úspěšně udržet těhotenství až do doby porodu. Dodala, že orgán lékaři ženě ponechali pro možnost případného druhého otěhotnění.

Dělohu dostala od ženy s mozkovou smrtí

Současná maminka dostala dělohu od ženy s mozkovou smrtí. Sama trpěla vrozeným defektem dělohy a přirozeně tak dítě mít nemohla.

Po umělém oplodnění porodila císařským řezem. Chlapec se však na svět dostal o týden dříve, než lékaři plánovali.

Pacientka s vrozeným chyběním dělohy, tzv. Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser (MRKH) syndromem, podstoupila transplantaci dělohy od dárkyně se smrtí mozku v roce 2017. Ještě před transplantací jí byla ve FN Motol odebrána vajíčka, která byla následně oplodněna partnerovými spermiemi a embrya se pak ve zmrazeném stavu uchovávala až do doby umělého oplodnění. To se v odstupu dvou let od transplantace úspěšně podařilo.

Novorozenec ve FN Motol. Foto: FN Motol

Novorozenec ve FN Motol. Foto: FN Motol

Celé těhotenství včetně asistované reprodukce probíhalo pod intenzivní kontrolou lékařů FN Motol bez závažných komplikací.

„Maminka byla oproti jiným rodičkám častěji sledována. Běžné jsou kontroly jednou za měsíc, v tomto případě to bylo dvakrát měsíčně.”

Roman Chmel, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky a ošetřující lékař 27leté maminky

Růst plodu v děloze, ultrazvuková i všechna další potřebná vyšetření nevykazovala odchylky od běžného těhotenství. A ani imunosupresiva, tedy léky potlačující imunitu, které musí maminka kvůli transplantované děloze užívat, neměla na vývoj plodu v děloze negativní dopad, sdělili zástupci FN Motol.

Samotný porod císařským řezem proběhl bez jakýchkoliv komplikací, i když o týden dřív, než bylo původně naplánované. „Rodička přijela k nám do porodnice v 35. týdnu těhotenství již s děložními stahy. Proto jsme museli ihned zahájit přípravy na porod. Zvládli jsme ho provést v poměrně krátkém čase, trval přesně 47 minut,“ dodal Marek Pluta, primář kliniky, který porod vedl. Operační tým tvořilo cca 10 lidí. Kromě porodníků i neonatologové, anesteziologové, porodní asistentky a zdravotní sestry.

Běžně se porody u žen s transplantovanou dělohou všude na světě plánují na cca 36. týden těhotenství. „Dosud není jasné, zda se dá těhotenství po transplantaci dělohy dovést až do řádného termínu porodu, tedy do 40. týdne. To se zatím nikomu na světě nepodařilo,“ říká přednosta Chmel. Podle něj zatím všechny ženy s transplantovanou dělohou rodily mezi 32. až 36. týdnem těhotenství.

Maminka i chlapeček jsou více než dva týdny po porodu zcela v pořádku, dobře se rozběhla i laktace a chlapeček je plně kojený. Vzhledem k velmi příznivému poporodnímu průběhu již byli oba propuštěni do domácí péče. Maminka bude sledována v prvních dvou měsících po porodu po dvou týdnech, a pokud nenastanou žádné komplikace, bude další kontrola následovat až za šest měsíců.

Na světě jsou už desítky dětí z transplantované dělohy

Vůbec první dítě se ženě s transplantovanou dělohou narodilo v roce 2014 ve Švédsku. Předtím se o podobnou operaci pokusili v Saudské Arábii, zákrok ale nebyl úspěšný.

V roce 2011 pak v Turecku sice žena s transplantovanou dělohou otěhotněla, ale v prvním trimestru o plod přišla.

Celkem se ve světě již uskutečnilo na dvacet porodů z transplantované dělohy.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.