Rodičovskou čekají velké změny. Má se na ni odvádět pojistné

Zdroj: Pixabay.com

Podoba rodičovské i příspěvek se do tří let nejspíš změní k nepoznání. Podle nových pravidel by se dávka měla stanovovat podobně jako mateřská, odvádělo by se na ni pojistné.

Po zářiovém jednání sněmovního sociálního výboru to potvrdila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Změny v určování výše příspěvku a pravidel vyplácení se změní v souvislosti s novou evropskou směrnicí o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. ČR je musí uvést do praxe nejpozději do začátku srpna 2022.

“Chtěla bych systém, kdy se výše rodičovské odvíjí od předchozího příjmu. To znamená, abychom měli rodičovskou nastavenou tak, jak je dneska mateřská,” doplnila sama Maláčová.

Silvercloud-set-do-postylky-s-mantinelem-medvidek-Little-Star-a

:. Získejte tento překrásný set do postýlky mnohem levněji! Do poznámky k objednávce v obchodě MimiBambini.cz zadejte kód “100”. Nádhernou sadu (přikrývku, mantinel a deku) koupíte pak o 100 Kč levněji. 

Vyplácí se z nemocenského pojištění

V Česku se aktuálně mateřská vyplácí z nemocenského pojištění. Poskytuje se po dobu půl roku, v případě vícerčat pak 37 týdnů.

Rodičovská přímo navazuje na mateřskou. Tento příspěvek hradí stát z rozpočtu. Rodiče mohou zskat 220 000 korun.

Poslanci nyní řeší návrh, podle něhož by se od ledna částka zvedla na 300 000 korun a potomek by mohl být ve školce 92 hodin měsíčně (namísto současných 46 hodin).

Směrnice, která určuje závazná evropská pravidla, se připravovala několik let. V platnost vstoupila tento rok.

Matka a otec se mají v péči střídat

Podle ní platí, že rodiče mají mít možnost čerpat rodičovskou i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době.

Dalším pravidelem je, že dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Placená česká rodičovská může nyní trvat až čtyři roky. Čím déle rodič doma s potomkem je, tím je měsíční dávka nižší.

Nela Hermannová