Češi vyvíjejí nouzovou tašku pro batolata. Ochránila by je před požárem

Foto: https://pxhere.com

Česká firma I&AAT pracuje na vynálezu, který by mohl zachraňovat životy při vypuknutí požáru.

Na probíhajícím pražském technologickém festivalu Future Port Prague 2019 již představili speciální nehořlavý župan, který by si mohli obléct lidé při požáru.

Oblek je napuštěný vodním roztokem, který snižuje teplotu látky. Několik vteřin v něm tak může člověk vzdorovat přímému ohni a až 15 minut žáru v hořící budově, dokud se chlazení v obleku nevypaří. Poznamenal to vývojář a vynálezce Adam Lučaník.

Firma v současnosti pracuje na obleku pro teenagera. Ten už je podle zdrojů blízkých výrobci těsně před dokončením.

70 °C je pro batolata hranicí

Rozběhly se práce také na tašce pro evakuaci batolat do dvou let věku. Kromě nich by v ní mohli lidé přenášet ohněm i drobná domácí zvířata.

Obě skupiny totiž podle odborníků nepřežijí, pokud se teplota zvýší na 70 stupňů Celsia. “Chceme mít komplexní set pro maminku, dítě a miminko,” podotkl Lučaník.

Podle něj se testy tkaniny prováděly při teplotách kolem 1700 °C. Žár přitom působil osm sekund na figurínu. Oděv na ní musel poté zůstat ještě další tři minuty.

“Pokud se budete pohybovat v hořícím domě, teplota pro člověka v našem obleku dosáhne maximálně ke 40 stupňům Celsia.”
Adam Lučaník, vývojář a vynálezce

Dodal, že tak vznikl jednorázový evakuační set a oblek s maskou proti jedovatým plynům určený pro místa, kam se hasiči nedostanou, například ambasády nebo výškové administrativní budovy. Hasiči mohou použít ale i evakuační deky.

Speciální látka, ze které se oblek vyrábí, v sobě udrží na pět litrů kapaliny. “Každý litr vytvoří 1700 litrů páry, to znamená, že ochrana je masivní. Pokud na něj působíte přímým ohněm a vypaříte celý roztok, vznikne obrovské množství páry, které izoluje člověka od prostředí,” dokončil technolog.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.