Nejstarší prvorodička světa má v 74 letech dvojčata. Všichni jsou v pořádku, uvedli lékaři

Barcaaaa

Indka, která přivedla na svět dvojčata ve věku 74 let, se pravděpodobně stala vůbec nejstarší matkou na světě.

Holčičky se narodily v indickém státě Ándhrapradéš v zázemí kliniky v Haidarábádu. O události informoval deník Hindustan Times na sklonku předcházejího týdne.

Děti jsou podle ošetřujících lékařů v pořádku, stejně tak i jejich matka, která podstoupila císařský řez.

Ošetřující lékař Sanakajál Umašankar doplnil, že je těhotná sedmdesátnice unikátním případem i proto, že těhotenství u ní proběhlo bez jakýchkoli komplikací.

Žena totiž podle expertů netrpěla žádnými zdravotními problémy a otěhotnět se jí podařilo na první pokus hned během prvního cyklu umělého oplodnění. Použito však bylo vajíčko dárkyně a sperma jejího osmdesátiletého manžela.

Děti dosud neměli

Indická matka a její manžel jsou svoji od roku 1962, ve snaze zplodit potomstvo však nebyli úspěšní.

“Navzdory snaze se jí nepodařilo otěhotnět ani poté, co navštívila několik nemocnic. I když u ní před 25 lety proběhla menopauza, silná touha stát se matkou jí zůstala,” řekl Umašankar.

Žena se proto loni rozhodla podstoupit umělé oplodnění poté, co se díky této metodě narodil potomek její 55leté sousedce. Díky tomu otěhotněla letos v lednu a byla pak pod stálým dohledem lékařů.

Drží i další rekordy

Indie drží i další rekordy v oblasti porodnictví. Například v roce 2008 v indickém státě Uttarpradéš dvaasedmdesátiletá žena porodila po umělém oplodnění dvojčata. O osm let později pak sedmdesátiletá Indka z Amritsaru přivedla na svět syna.

Média ale dodávají, že věk žen je v některých případech nutné brát s rezervou. Udávaný věk indických matek totiž nemusí být úplně správný, neboť mnozí Indové sami přesný rok narození neznají.

Věk žen pro umělé oplodnění v některých zemích není omezen. V Česku ale platí, že ho ženy mohou podstoupit jen do 49 let. Zdravotní pojišťovny tento proces částečně hradí do 39 let.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.