Na změnu rodičovské je čas. Poslouží k tomu celý leden, upozornili úředníci

Zdroj: Pixabay.com

Úředníci upozorňují všechny rodiče, kteří si budou chtít změnit výši rodičovské, že k tomu mají čas do konce ledna. Chtějí se tak vyvarovat zvýšeného náporu na úřadech.

Dávku si mají podle úředníků upravit hlavně ti rodiče, jejichž dítěti budou letos čtyři roky. Typická doba, kterou rodič stráví na úřadu kvůli změně výše příspěvku, se rovná několika desítkám minut.

Podle ředitelky úřadu práce Kateřiny Sadílkové se její podřízení na změnu pečlivě připravovali. “Odbavení rodičů trvá v průměru několik desítek minut,” uvedla s tím, že v některých případech se však může mírně protáhnout.


Jak si změnit příspěvek

Pro změnu příspěvku využijte formulář na této adrese. Stejný formulář mohou rodiče vyplnit i v pobočce úřadu práce. Žádat o změnu lze také přes datovou schránku, emailem s ověřeným podpisem nebo poštou. Pokud vlastníte elektronický občanský průkaz, pak se můžete přihlásit na stránky www.eidentita.cz a zde žádat o patřičné změny.


Na dítě 300 000 korun

Rodičovský příspěvek se od 1. ledna zvednul z původních 220 000 na 300 000 korun. Pokud se jedná o vícerčata, zde se částka upravovala z 330 000 na 450 000 korun.

Rodiče si mohou výši příspěvku upravit jednou za tři měsíce. Příspěvek mohou pobírat až ve výši mateřské, tedy v částce, která odpovídá 70 procentům základu jejich příjmu.

Lidé v současnosti obdrží příspěvek za měsíc prosinec. Lednový jim bude vyplacen až v únoru, na vyřízení případné změny tak mají podle Beránkové dostatek času. Upravit si výši příspěvku mají podle ní hlavě rodiče s dítětem, které letos oslaví čtvrté narozeniny. “Ostatní rodiče si mohou změnu provést kdykoliv během roku,” dodala pro ČTK.

 

Jan Bedinka