Záchranáři: Maminky, hlídejte malé děti. Přibývá případů, kdy se opaří horkou tekutinou

Zdroj: Pixabay.com

V České republice se kvůli obavám z rozšiřování koronavirové nákazy rozšiřuje počet mateřinek, které uzavírají své brány malým dětem.

A na rodičích pak je, aby své ratolesti doma pohlídali. Některé maminky to řeší uvolněním z pracovních povinností ze zaměstnání, jiné pracují v rámci takzvaného home ofice režimu.

Možná i tady leží kámen úrazu, kdy rodiče nemají na své děti tolik času a nemohou se mu tolik věnovat.

Posádky Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje tak během posledního týdne musely zasahovat u tří dětí opařených horkou tekutinou. Události se postupně odehrály na Bruntálsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Minulou neděli po poledni vyjížděli a vzlétali záchranáři do jedné z obcí na Bruntálsku, a to k devítiměsíční dívence, která se opařila horkou kávou v oblasti hrudníku.

Druhým pacientem byla v pátek sedmiletá dívka v Havířově, která se opařila horkým čajem. Zasahující lékařka zjistila postižení břicha a dolní končetiny.

Včera, tedy v neděli 15. března se pak horkou tekutinou opařil chlapeček ve věku jednoho a půl roku na Frýdecko-Místecku. “Zasažena byla oblast hrudníku a horní končetiny dítěte,” uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Děti se léči na speciálním pracovišti

Záchranáři dětem poskytli ošetření v rámci přednemocniční neodkladné péče – krytí popálených ploch, zajištění léky a poté je přepravili do ostravské Fakultní nemocnice, kde jsou léčeny na specializovaném pracovišti popáleninového centra.

Záchranáři naléhavě připomínají potřebu zajistit bezpečnost malých dětí v domácnosti.

“Obvykle totiž stačí jen krátká chvíle nepozornosti dospělého a může dojít k velmi bolestivému úrazu. Stále platí jednoduchá zásada – veškeré potencionálně nebezpečné předměty mají být umístěny mimo dosah malých dětí. Toto pravidlo je velmi důležité, a jeho dodržení je důležité právě v případě horkých tekutin na stolech a kuchyňských linkách,” dodal Lukáš Humpl.

Byl pro Vás článek přínosný? Naši redaktoři je píší jen pro Vás, bez nároku na odměnu. Můžete je však drobnou částkou podpořit přes níže uvedený QR kód. Věříme, že Vám i nadále dokážeme přinášet řadu dalších zajímavých témat.

dar

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.