Do babyboxu někdo odložil holčičku s rouškou na nosíku. Již je v péči zdravotníků

Foto: https://pxhere.com

Do českobudějovického babyboxu někdo nad ránem umístil holčičku.

Zdravotníci ji již ošetřili. Dostala jméno Viola. Jde již o druhou holčičku, kterou někdo odložil do tohoto boxu v Českých Budějovicích.

Podle zakladatele sítě babyboxu Ludvíka Hesse se jedná o letos celkově pátou dívenku v republice, kterou zdravotníci nalezli v nouzové schránce.

Holčičku někdo odložil před 6:00. “Na obrázku je vidět děťátko v bílé čepičce a v bílých dupačkách s růžovým okrajem, zabalené v modré dece. Vypadá to, že má na nose malou roušku,” uvedl Hess.

V prosinci do této schránky někdo položil chlapečka.


Co maminky nejraději nakupují?


Další holčičku zanechali v Opavě

Před čtyřmi dny skončila v babyboxu Slezské nemocnice v Opavě jiná holčička. Někdo ji tam odložil rovněž v ranních hodinách. V tomto novém babyboxu tak bylo letos už druhé dítě, sdělil mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Nejnovější typ babyboxu před několika měsíci nahradil v opavské nemocnici původní schránku, do níž bylo odloženo pět dětí, celkově tak v opavském babyboxu skončilo sedm dětí.

“Našli jsme úplně čerstvě narozenou holčičku ještě s placentou, zabalenou do černé mikiny. Holčička byla mírně podchlazená, ale po první kontrole to vypadá, že bude zcela zdravá. Váží 3858 gramů.”

Dalibor Hudec, primář Dětského oddělení

Holčičku museli po příjmu umístit na jednotce intenzivní péče na výhřevném lůžku. “Zdravotníci navrhli holčičce prozatímní jméno Zuzanka, po sestřičce, která během několika týdnů byla dvakrát s primářem Hudcem u babyboxu, 7. února u chlapečka Emila. Nová rodina dá holčičce s velkou pravděpodobností stejně vlastní jméno,” doplnil Krušina.

V Česku funguje 76 babyboxů. První byl instalován v roce 2005. Jde v podstatě o novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. V okamžiku, kdy je do něj vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál.

Jan Bedinka