Česko má nejspíš léky na COVID-19. Jedná se o lék na malárii, lékaři nasadili i azithromycin

chemistry-4932607_810

Ministerstvo zdravotnictví omezilo od nedělních 18:00 pro většinu lékařů předepisování léku Plaquenil. Lék by mohl totiž být účinný pro pacienty s nemocí COVID-19. Ukázala to francouzská studie otištěná v prestižním měsíčníku International Journal of Antimicrobial Agents.

Odborníci se tak snaží ochránit jeho zásoby pro pacienty infikovaných novým koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19.

PŘEČTETE SI ORIGINÁL STUDIE LÉČBY COVID-19

Plaquenil mohou aktuálně předepisovat jen lékaři, kteří se specializují na alergologii, klinickou imunologii, infekční lékařství nebo dětskou či dospělou dermatovenerologii a revmaotlogii, ovšem jen dvě balení najednou. Informovali o tom zástupci ministerstva v tiskové zprávě.

“S ohledem na fakt, že podle dostupných vědeckých poznatků se léčivý přípravek Plaquenil jeví jako potenciálně účinný pro léčbu onemocnění COVID-19, je třeba předejít jeho nedostupnosti jak pro léčbu pacientů v registrovaných indikacích, tak pacientů s COVID-19,” uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Výjimku ze zákazu předepisování proto mají lékaři, kteří o tyto nemocné pečují.

O tom, že existuje léčebný přípravek, který může výrazně zkrátit dobu, po níž nakažený virus vylučuje, krátce referoval v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi náměstek ministra Roman Prymula. Název medikamentu ale neřekl z obavy, aby se lék v lékárnách nevyprodal.

Lékárny nesmějí vydat Plaquenil, pokud v lékařském předpisu není uvedena diagnóza pacienta a odbornost lékaře. Ani ti vybraní ho nesmí předepsat na déle než dva měsíce, tedy více než dvě balení.

Studie je na světě již řadu dnů

Odborníci a vůbec širší veřejnost, která se zajímá o studie nového koronaviru a jeho léčby, však o Plaquenilu a dalších nadějných látkách již vědí delší dobu.

Tento lék vyrábí francouzská firma Sanofi Aventis. Podle údajů na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je prodejní cena léku zhruba 240 korun za balení. Jeho účinnou látkou je hydrochlorochin. Plaquenil je známým antimalarikem a rovněž pomalu působícím antirevmatikem.

Státní zdravotní ústav v souvislosti s Plaquenilem s účinnou látkou chlorochin a jeho možným užíváním bez rozhodnutí lékaře varoval. Upozornil, že není doloženo jejich preventivní působení a hrozí nežádoucí účinky. Léky s chlorochinem se užívají proti malárii.

“Upozorňujeme na neuvážené užívání chlorochinu. Při jeho užívání se mohou vyskytnout závažné nežádoucí účinky až toxicity. Není doloženo, že by chlorochin působil preventivně před koronavirem. Sdílíme postoj Světové zdravotnické organizace (WHO). Chlorochin není ověřenou léčbou na infekci COVID-19,” uvedl ústav twitterovém účtu.

Úřad už dřív upozorňoval na to, přípravky s chlorochinem mohou způsobovat hypoglykemii neboli pokles hladiny cukru v krvi. Projevuje se třesem, neklidem, nesoustředěností, bušením srdce, zmateností, ospalostí, pocením, bolestmi hlavy i křečemi. Vést může až ke ztrátě vědomí a k poruše srdečního rytmu.

600 mg hydroxochloroquinu denně

Odborníci ve studii uvedli, že pacienty s nemocí COVID-19 léčili od počátku března po 16 dnů, a to s využitím denní dávky 600 miligramů hydroxychloroquinu. “Podle klinické diagnózy bylo k léčbě přidáno antibiotik azitithromycin”, dodali autoři výzkumu.

Zkoušky proběhly na vzorku 20 pacientů. Po šesti dnech se výrazně snížil objem virů, který vylučovali.

“I přes malou velikost vzorku náš průzkum ukazuje, že léčba hydroxychlorochinem je významně spojena se snížením / vymizením virové zátěže u pacientů s COVID-19 a jeho účinek je posílen azithromycinem,” napsali autoři studie.

Podpořte práci našich redaktorů libovolnou částkou. Naskenujte QR platbu, nebo k zadání převodu využijte bankovní účet 1012917179/6100 (Equa bank). Za Vaši podporu velice děkujeme.dar

Jan Bedinka