V Polsku nezvládla boj s koronavirem mladá žena po porodu. Její matka přijela z Itálie a nakazila ji

Zdroj: Pixabay.com

Polští zdravotníci i přes všechnu péči nedokázali zachránit život mladé ženy ve věku 27 let. Nákaze novým koronavirem podlehla v nemocnici na jihovýchodě země.

Porodila teprve před několika dny. V Polsku se tak stala již šestou obětí koronaviru, který vyvolává nemoc COVID-19.

K těžkému průběhu onemocnění mohla přispět poporodní sepse, která se u ní objevila (podle britského deníku The Sun byla žena zcela zdravá; jiné informace má Česká tisková kancelář, podle níž trpěla poporodní sepsí). Koronavirem se nakazila od své matky, která pobývala v Itálii.

Země postihuje nedodržení karantény tresty

Polsko podobně jako Česká republika a další země v poslední době zavádí přísná opatření kvůli novému koronaviru. Například pokutou ve výši přibližně 30 000 korun (5000 zlotých) potrestala ženu ve věku 59 let, která se vrátila z rizikové země a nedodržovala nařízenou karanténu.

Pokud úřady vyhodnotí její chování jako ohrožení nákazou dalších osob, může jí hrozit trestní stíhání.

Premiér Mateusz Morawiecki v pátek večer oznámil zavedení stavu epidemie, který budou provázet další preventivní opatření, včetně kontroly lidí, zda dodržují karanténu.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň uvedlo, že od rána už přibylo dalších 56 potvrzených případů a celkový počet osob nakažených koronavirem tím v Polsku vzrostl na 411.

Podle agentury AFP je jedním z nakažených i polský europoslanec, zřejmě první člen Evropského parlamentu s touto diagnostikovanou nemocí.

Poláci chtějí osoby v karanténě sledovat namátkovou policejní kontrolou, nebo přes mobilní aplikaci. Lidé si přitom budou moci vybrat, které možnosti dají přednost.

Podpořte práci našich redaktorů libovolnou částkou. Naskenujte QR platbu, nebo k zadání převodu využijte bankovní účet 1012917179/6100 (Equa bank). Za Vaši podporu velice děkujeme.dar

Jan Bedinka