Koronavirus se podařilo vyléčit starším lékem. Lidé se uzdravili za 4 dny, má to ale háček

Foto: Pixabay.com

Lék používaný v Japonsku pro léčbu chřipky zabral podle čínských lékařů u pacientů infikovaných koronavirem, který vyvolává nemoc COVID-19.

Jedná se o lék Favipiravir, který vyrábí pobočka japonské společnosti Fujifilm. Zkoušek, které ověřovaly účinnost Favipiraviru se v čísnkém Wuhanu a Shenzenu účastnilo 340 pacientů.

“Medikament je vysoce bezpečný a je efektivní v léčbě,” citovala japonská média čínského ministra pro technologie a vědu Zhang Xinmina.

Zázračně rychlé uzdravení

Pacientům, kteří ve Shenzenu dostali Favipiravir, nevykazovali přítomnost koronoviru v těle už za 4 dny po léčbě. Průměrná doba léčby pacienta, který se z koronavirové infekce zotavuje vlastními silami, je asi 11 dnů.

Rentgenové snímky zároveň prokázaly zlepšení funkce plic u 91 procent osob, které byly léčeny Favipiravirem. U těch, které byly bez této medikace, došlo ke zlepšení jen u 62 procent osob.

Favipiravir vyvinula společnost Fujifilm Toyama Chemical pod názvem Avigan v roce 2014. Firma odmítla zprávy o zkouškách léku na lidech nemocných chorobu COVID-19 komentovat.

Co u nás lidé rádi kupují?

Účinkuje pří mírných symptomech

Favipiravir již zkoušejí také japonští lékaři. Uvedli však, že lék pomáhá při časném stádiu onemocnění. Pokud se již virus v těle výrazně rozmnožil, již tak dobře nefunguje, dodal zástupce japonského ministerstva zdravotnictví.

Stejná omezení měli japonští odborníci v klinických studiích odhalit také u jiných antivirotik, například u lopinaviru a ritonaviru, který se používá také při léčba HIV.

Byl pro Vás článek přínosný? Naši redaktoři je píší jen pro Vás, bez nároku na odměnu. Můžete je však drobnou částkou podpořit přes níže uvedený QR kód. Věříme, že Vám i nadále dokážeme přinášet řadu dalších zajímavých témat.

dar

Jan Bedinka