Šest let bez pořádného spánku. I za to může podle vědců dítě

Zdroj: Tiny Love

Narození prvního dítěte pořádně zacloumá životem nejedné rodiny. Podle vědců se pár až šest let kvůli tomu pořádně nevyspí.

Během tří měsíců po porodu je spánkový deficit matky podle vědců z Warvické univerzity vůbec největší. Oba rodiče podle studie trpí následným nedostatkem spánku po dobu šesti let.

Poté se doba odpočinku vrací na úroveň před porodem. Závěry studie zveřejnili odborníci ve spolupráci s Německým institutem pro ekonomický výzkum a americkou univerzitou West Virginia.

Analýzy se zúčastnilo 4659 rodičů, kteří měli děti mezi léty 2008 a 2015.

Rodičky v průměru podle studie spaly v prvních třech měsících po porodu o hodinu méně než před těhotenstvím, otcové si spánek zkrátili o čtvrt hodiny.

“Ženy mají po narození dítěte více narušený spánek než muži. Na rozdíl od otců jsou to totiž právě ony, které se v prvé řadě starají o dítě.”

Sakari Lemola, spoluautor studie, Warvická univerzita

Zdroj: Tiny Love

Zdroj: Tiny Love

Proč nespí

Důvodů, proč dítě nespí, může může být celá řada. Miminko po narození nemá ještě nastaven 24hodinový spánkový cyklus, v noci mívá hlad, může být před usnutím přestimulováno, může být ukládáno ke spánku příliš časně.

I v takových případech mohou pomoci hračky (například kolotoče nad postýlku), které příjemnými utišujícími zvuky nebo melodiemi a jemnými pohyby uspávají miminko.

Tiny Love hudební kolotoč s lesními zvířátky

Dalšími důvody mohou být zdravotní – jde například o kojenecké koliky, horečku, infekce, alergie na potraviny nebo poruchy dýchání ve spánku. Rodiče by vždy v takových případech měli vyhledat odbornou pomoc.

Finanční příjem roli nehraje

Vědci poznamenali, že nedostatek spánku provází spíše nezkušené rodiče, kterým se narodil první potomek. Ze studie také vyplynulo, že maminky, které kojí dítě z prsu, se vyspí méně než ty, které potomka krmí z lahve.

Další vlivy na nedostatek spánku v souvislosti s narozením prvního dítěte autoři studie nezaznamenali. Roli tak nehrála ani výše příjmu celé rodiny, a dokonce ani to, zda se o dítě staral jeden rodič nebo pár.

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.