Děti jsou jako květiny, tvrdí americký vědec. Radí, jak na výchovu “orchidejí” a “pampelišek”

Foto: Pixabay

Americký psychiatr Thomas Boyce na základě 40letých výzkumů rozdělil děti do dvou kategorií – mezi orchideje a pampelišky. O vývoj zvláště citlivých “orchidejí” musejí rodiče obzvláště pečovat, dodává.

Thomas Boyce působí v současnosti jako emeritní profesor pediatrie a psychiatrie při Kalifornské univerzitě v San Franciscu. Ve své péči měl jak děti, které se příliš nestaraly o své okolí a jeho názory, tak ty, které byly na podněty z vnějšího prostředí obzvláště citlivé a vnímavé.

Během let, kdy se je snažil v závislosti na jejich chování zařadit do několika kategorií, své postupy výrazně zobecnil. Děti dnes řadí zejména mezi velmi citlivé “orchideje”, nebo odolnější “pampelišky”.

“Podobně jako květiny, i děti orchidejí vykazují velkou citlivost ke změnám prostředí, ať už jsou k lepšímu, nebo k horšímu.”

Thomas Boyce, pediatr a psychiatr, Kalifornská univerzita v San Franciscu

Nelehká péče o orchideje

V druhé kategorii, tedy mezi pampeliškami, je podle něj velká většina dětí. Boyce je považuje za poměrně odolné vůči vnějším vlivům, a to tak, jak přísluší jejich věku a poznání; jsou rovněž schopné poměrně dobře se vyrovnávat se stresem a životními nástrahami, kterým musejí čelit.

Zvláště citlivé květiny bývají často velmi krásné a jedinečné. Péče, která zajistí, že vyrostou do plné velikosti, ale není snadná, shrnuje své dlouholeté poznatky americký psychiatr Thomas Boyce.  Foto: Pixabay

Zvláště citlivé květiny bývají často velmi krásné a jedinečné. Péče, která zajistí, že vyrostou do plné velikosti, ale není snadná, shrnuje své dlouholeté poznatky americký psychiatr Thomas Boyce.
Foto: Pixabay

Naopak takzvané děti orchideí jsou podle Boyceho výrazně citlivější. Velmi těžko se vyrovnávají s jakýmikoliv problémy a neočekávanými stresovými situacemi.

Rodiče takových dětí by pro ně měli vytvořit stabilní zázemí, ve kterém se budou odehrávat pouze velmi malé a postupné změny. “Tyto děti se cítí komfortně v prostředí, které se stále opakuje a které velmi dobře znají,” dodal ze zkušenosti.

“Takové děti výrazně ocení stále se opakující věci, například večeři ve stále stejný čas, na stejném místě se stejnými lidmi a další rodinné rituály a tradice, které probíhají den co den, měsíc za měsícem,” doplnil s tím, že právě taková rutina pomáhá dětským “orchidejím” ve zdravém psychickém vývoji.

Výchovu dětí, které spadají do této kategorie, považuje za vůbec nejtěžší rodičovský úkol.

“Rodiče takového dítěte orchideje musí opatrně balancovat na velmi jemné linii mezi tím, že budou potomka tlačit do okolností, které již nezvládne a na druhé straně jej nesmí chránit příliš mnoho. Jinak dítě nezíská praktické zkušenosti s řešením životních problémů,” dodal Thomas Boyce.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.