Lékaři zachránili vůbec nejmenšího předčasně narozeného chlapečka. Vešel se do dlaní

Děti jsou podle lékařů v pořádku. Ilutrační foto:  Pixabay.com

Chlapeček, který je podle lékařů vůbec nejmenším předčasně narozeným dítětem na světě, jenž přežil, je již z nemocnice zpět doma. Lékařům se ho podařilo zachránit.

Na svět přišel loni v srpnu s extrémně nízkou porodní hmotností. Ta byla pouhých 268 gramů. Chlapeček se narodil ve 24. týdnu po početí císařským řezem.

K němu přistoupili lékaři poté, co zjistili, že se vývoj dítěte v matčině lůně zastavil. Rozhodli se proto přerušit těhotenství. Po narození byl chlapeček podle ošetřujícího personálu tak malý, že se pohodlně vešel do menších spojených dlaní.

Pět dní po narození měl chlapeček hmotnost pouhých 268 gramů.  FOTO: Keio University

Pět dní po narození měl chlapeček hmotnost pouhých 268 gramů.
FOTO: Keio University

Starost o novorozence převzalo specializované neonatální oddělení v nemocnici Keio University Hospital v Tokiu. Dítě zde strávilo v následné intenzivní péči pět měsíců svého života.

ČTĚTE TAKÉ: Lékařský zázrak pro novorozence. Život jim zachrání bezdrátové senzory imitující kůži

Zdravý chlapeček je doma od února

Specialistům se jej i přes nepříznivé prognózy podařilo zachránit. Chlapeček se tak domů dostal letos v únoru. Podle lékařů dokonce nemá ani žádné závažné zdravotní obtíže. Medicínský zázrak zaujal lidi na celém světě. Za ty nejšťastnější však můžeme po právu považovat jeho rodiče, kteří podle svých slov příliš nevěřili v to, že jejich potomek těžké období přežije.

“Můžu říci jen to, že jsem neskonale šťastná, že tak vyrostl. Upřímně jsem nevěřila, že přežije.”

Matka chlapečka pro zpravodajský server news.com.au

Dítě má nyní běžnou novorozeneckou hmotnost kolem 3,2 kilogramů a normálně přijímá stravu. Podle mluvčího Keio University Hospital nyní chlapeček drží rekord jako vůbec nejmenší narozené dítě světa, které bylo propuštěno z nemocnice v dobrém zdravotním stavu.

Podle lokálních médií se do rodiny vrátil z nemocnice přibližně dva měsíce poté, co by v optimálním případě skončilo normální těhotenství jeho matky.

Chlapeček po propuštění z nemocnice letos v únoru. Ukazatel váhy pod ním ukázal 3238 gramů.  FOTO: Keio University

Chlapeček po propuštění z nemocnice letos v únoru. Ukazatel váhy pod ním ukázal 3238 gramů.
FOTO: Keio University


Co jsou ELBW děti

Mezi děti s mimořádně nízkou porodní hmotností (ELBW, Extreme Low Birth Weight ) patří novorozenci s hmotností menší než 1000 gramů. Předčasně narozené děti (narozené dříve než ve 37. týdnu po posledním menstruačním období matky) jsou vystaveny vyššímu riziku zdravotních komplikací v důsledku toho, že jejich tělo není plně zralé. Tato rizika mohou zahrnovat poruchy v respirační a srdeční činnosti, poranění střev a mozku, slepoty a ztráty sluchu. Nedostatečně vyvinutý imunitní systém je pro život novorozenců další komplikací. Jsou výrazně náchylnější k infekcím.


Odborník: Nevzdávejte se nikdy naděje

Lékař Takeshi Arimitsu, který se o novorozence staral, vzkázal rodičům, že se nikdy nemají vzdávat naděje na přežití dítěte, i když se narodí značně předčasně. “Stále je zde možnost, že děťátko bude schopné opustit nemocnici ve zdraví, i když se narodilo předčasně,” dodal.

Přežití chlapečka je však podle něj jedinečné. Ve srovnání s předčasně narozenými dívkami jich totiž přežije jen jedna šestina. Důvodem může být podle odborníků pomalejší vývoj plic u chlapců, což je vystavuje většímu oxidativnímu stresu.

Novinky v prodeji

Japonsko je na světové špičce

Míra přežití dětí s extrémně nízkou porodní hmotností (pod 1000 gramů) je v Japonsku jedna z nejvyšších na celém světě. Dosahuje 90 procent. Přežití dětí s porodní hmotností pod 300 gramů je však i nadále velmi nízké. Podle Univerzity v Iowě dosud celosvětově přežilo jen 23 takových dětí, které posléze opustily nemocnici.

Posledním z nich byl rovněž chlapeček o hmotnosti 274 gramů narozený ve 24. týdnu gestačního věku (po předpokládaném početí), kterého se podařilo zachránit v Dolním Sasku v Göttingenu v roce 2009.


Purse-512Zaujal Vás článek? Podpořte naše autorky a autory. Libovolnou částku jim můžete věnovat odesláním na účet vedeným u Equa bank: 1012917179, kód banky: 6100 pod variabilním symbolem 111. 


Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.