Očkování autismus nevyvolává, prohlásili vědci. Prozkoumali zdravotní záznamy 657 000 dětí

Baby was receiving his scheduled vaccine injection in his right

Vědecký tým shromážděný kolem dánského experta Andese Hviida na základě podrobného prozkoumání dat 657 000 dětí uvedl, že vakcína MMR užívaná proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám nevyvolává autismus. 

Právě obavami z propuknutí autismu u svých potomků se často zaštiťují lidé, kteří odmítají očkování. Průzkumu se zúčastnily děti žijící v Dánsku, které přišly na svět v letech 1999 až 2010. Vědci navázali na předchozí analýzu, v níž zkoumali zdraví dětí narozených v letech 1991 až 1998.

Vědci během prověřování zdravotních dat identifikovali 6517 dětí s autismem. Žádnou souvislost s tímto onemocněním a očkováním ale neobjevili.

“Nenašli jsme žádnou podporu pro hypotézu zvýšeného rizika autismu po očkování MMR vakcínou ve vzorku celostátně nikterak nevybírané populace dánských dětí. Neobjevili jsme ani důkaz pro hypotézu, která předpokládá, že vakcinace MMR vyvolává autismus u vnímavých skupin dětí s danými environmentálními a rodinnými rizikovými faktory.”

Výňatek z dánské studie Further Evidence of MMR Vaccine Safety: Scientific and Communications Considerations; autoři Saad B. Omer, MBBS, MD, PhD; Inci Yildirim, MD, PhD, MSc

Bouři rozpoutal Wakefield

S jedním z podezření, že očkování vakcínou MMR způsobuje autismus, přišel v roce 1998 lékař Andrew Wakefield. Jeho studie z roku 1998 měla velký dopad na debaty o bezpečnosti očkování.

Wakefieldůva zjištění se ale záhy ukázala jako nekonzistentní a byla navíc mnohokrát vyvrácena. Prestižní časopis Lancet, kde vyšla, ji proto posléze odebral ze svých přehledů. Žádná následná studie nenašla příčinnou souvislost mezi očkováním MMR a autismem.

Chlapeček nakažený spalničkami.  Zdroj: Flickr.com

Chlapeček nakažený spalničkami.
Zdroj: Flickr.com

Odborníci na základě Wakefieldových hypotéz upozornili na to, že ve stejné době, kdy probíhá očkování vakcínou MMR, tedy ve věku 12. až 15. měsíce, se i u neočkovaných dětí projevují první symptomy autismu. Je podle nich tak jen o náhodu, kterou Wakefield pouze  špatně interpretoval.

Spalničky útočí

Evropa i Spojené státy nyní prožívají prudký nárůst počtu případů onemocnění nebezpečnými spalničkami. Počet dětí, které jsou naočkovány proti spalničkám, totiž podle odborníků v posledních letech výrazně klesla. Proti šíření této nemoci, na kterou se umírá, tak již očkování nezabírá.

Lidé odmítající očkování argumentují často názory, které vycházejí z konspiračních teorií a dezinformací. Například sociální sítě Facebook či Pinterest již v posledních týdnech začaly odstraňovat uživatelské příspěvky vyzývající proti očkování. Předseda amerického sdružení pediatrů Kyle Yasuda sociální sítě vyzval, aby své opatření ještě zpřísnily, neboť šíření dezinformací o vakcínách považuje za nebezpečné.

ECDC_poster_spalnicky_SZU_EPI (1)
Informacni_letak_spalnicky

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.