Čistý vzduch je základem zdraví. Vědci NASA radí, jak si jej doma levně “vyrobit”

Zdroj: Pixabay

V domácnosti nemusíte mít drahé čističky vzduchu k tomu, abyste žili ve zdravém prostředí bez jedovatých chemikálií. Podle kosmické agentury NASA to jde mnohem levněji a dokonce i účinněji. Stačí se spolehnout na sílu rostlin. Jejich čistící účinky jsou podle amerických vědců ohromující.

Rostliny přinášejí do domácností kousek živé přírody. A nemusejí sloužit pouze jako dekorace. Podle amerických vědců z NASA  dokážou velmi dobře ze vzduchu odstraňovat rakovinotvorné látky, které mohou pocházet například z umělých podlahových krytin nebo z nábytkových sestav.

Špatně větrané apartmány kvůli tomu mohou být zaplněny zdraví škodlivým vzduchem, který může vést i ke vzniku závažných nemocnění, včetně astmatu a rakoviny. K tomu, abychom se následků těchto látek vyhnuli, radí odborníci z NASA pěstovat v domovech některé vybrané typy rostlin.

Z dlouhodobých výzkumů, ve kterých zkoumali vliv rostlin na čistotu vzduchu, doporučují mimo jiné volit ty s velkou listovou plochou. “Čím větší listovou plochu rostliny mají, tím jsou schopny vyčistit více vzduchu,” sdělují.

Aloe vera je jedním z favoritů NASA, kteří výborně odstraňují jedovaté látky ze vzduchu v domácnosti. Zdroj: Pixabay

Aloe vera je jedním z favoritů NASA, kteří výborně odstraňují jedovaté látky ze vzduchu v domácnosti.
Zdroj: Pixabay

Rostliny doporučené organizací NASA

Z rostlin, které dobře prospívají v běžné domácnosti a jsou přitom nenáročné na pěstební podmínky, doporučují mimo jiné tchýnin jazyk (sanseveria). Nevýhodou této pokojové rostliny je však to, že je při požití jedovatá – může podráždit trávicí soustavu, nebezpečná je tak pro malé děti a zvířata.

Je však vynikajícím pomocníkem při odstraňování benzenu, formaldehydu, trichloroetylénu a xylénu ze vzduchu. Tedy všech látek, které mohou mít na svědomí mimo jiné vznik rakovinného bujení.

Pokud hledáte nejedovatou krásnou rostlinu, je vhodnějším kandidátem takzvaná “obří sedmikráska”, tedy gerbera jamesonii. Vyhovuje jí dobře propustná půda, dostatečná zálivka a dostatek světla spolu s čerstvým vzduchem. Škodlivé chemikálie při růstu, které odebírá ze vzduchu, ukládá do stonků, listů a zeminy.

Vneste do domovů troch přírody, radí američtí vědci. Odmění se vám za to příznivými účinky na vaše zdraví a prodlouží váš život.  Zdroj: Pixabay

Vneste do domovů trochu přírody, radí američtí vědci. Odmění se vám za to příznivými účinky na vaše zdraví a prodlouží váš život.
Zdroj: Pixabay

Dalším šampiónem vědců NASA, který výborně čistí vzduch, je chryzantéma. V domácnosti účinně odebírá z prostředí čpavek, benzen, formaldehyd a xylen.

Odborníci nezapomněli ani na léčivku aloe vera. Stačí pro ni jen nalézt slunné místo a bude růst po mnoho let. Pokud se spálíte, můžete dokonce její šťávy využít k hojení pokožky. Podobně jako ostatní rostliny v přehledu, i ona snižuje koncentraci aromatických uhlovodíků ve vzduchu.

Přehled rostlin, které dělají vzduch zdravější a čistější, uzavřeme ledviníkem ztepilým. Radost mu uděláte umístěním ve vlhkém prostředí – například v koupelně. Nepotřebuje ke svému růstu dokonce ani příliš mnoho světla. Odmění se vám rychlým růstem a odnímáním jedovatého formaldehydu a xylénu z prostředí.

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.