Porodní asistentky chtějí více pravomocí. Lékaři oponují: Třetina porodů, které začnou dobře, se poté komplikuje

Foto: Pixabay

V pražské Nemocnici Na Bulovce se počátkem týdne diskutovalo o bezpečnosti porodů, které vedou asistentky. Právě v této nemocnici v únoru zahájilo činnost první centrum porodní asistence.

Další, která by měla činnost tohoto zařízení kopírovat, by se měla otevřít v nemocnicích v Krči a porodnici u Apolináře spadající pod Všeobecnou fakultní nemocnici. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ale zatím na žádný z projektů nejsou finance.

Porodní asistentky by byly ústy svých zástupců rády, aby se lépe rozdělily kompetence mezi ně a lékaře-porodníky. “Je třeba posílit roli porodní asistentky. Porodní centra by měla být vedena asistentkami,” řekla Natalie Sedlická, která působí v organizaci Asociace pro porodní domy a centra.

ČTĚTE TAKÉPorod jako doma: První česká nemocnice umožní porod jen s porodní asistentkou

Marie Čermáková z Pracovní skupiny pro porodnictví z rady vlády ale uvedla, že není možné zaručit autonomní pozici porodní asistentky bez změny legislativy. “Neexistuje možnost, aby porodní asistentka měla proplacenou péči, když ho nevede lékař,” dodala.


Nejprodávanější zboží na MimiBambini.cz


Experti proti porodním domům

Lékaři by více pravomocí do rukou asistentek nedávali. Více než třetina porodů, které začnou dobře, se totiž podle nich později zkomplikuje. Nejsou tak pro to, aby se rozvíjely autonomní porodní domy.

Ty jsou přitom v legislativě jako místo pro nekomplikované porody pod dohledem porodních asistentek povoleny od roku 2012. Vzniku podle jejich podporovatelů ale brání velmi přísné podmínky. Například musejí mít porodní sál jako v nemocnici, lékaře – porodníka, který zasáhne v případě komplikací do pěti minut a také vyhovět požadavku, aby se rodička dostala na operační sál do čtvrt hodiny od zjištění závažných zdravotních potíží.

Oproti tomu takzvaná centra porodní asistence takové požadavky splňují – postavena totiž jsou či budou přímo v areálu dané nemocnice.

Třetina porodů, které mají dobrý start, se později podle lékařů komplikuje. Foto: Pixabay

Třetina porodů, které mají dobrý start, se později podle lékařů komplikuje.
Foto: Pixabay

Pařízek: Rychlá pomoc je možná jen v rámci nemocnice

Podle vedoucího lékaře Perinatologického centra kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Antonína Pařízka je provoz takzvaných porodních domů spojen s množstvím komplikací. Podle jeho zkušeností by mohl převoz pacientů do nemocnice trvat i 45 minut. V takovém případě by novorozenec a jeho matka, kterou postihly zdravotní problémy, nemuseli přežít, míní.

Porodní asistentky naopak uvádějí, že jimi vedené porody jsou vůči matce a jejímu dítěti šetrnější. Probíhají podle nich v příjemnějším prostředí, nedochází k tak častému nastřihávání hráze a nepodává se tolik léků tišících bolest.

“Asi 75 až 80 procent porodů, které jsou spontánní, vedou porodní asistentky. Zhruba 35 procent končí císařským řezem, asi 12 procent akutním,” doplnil z vlastní lékařské zkušenosti přednosta porodní kliniky u Apolináře Alois Martan.

Podle Antonína Pařízka se v Česku ročně odehraje kolem 110 000 porodů. V zemi působí 93 porodnic a 12 perinatologických center pro péči o nedonošené děti. Úmrtnost dětí dosahuje 4,7 promile, ročně zemře asi deset matek.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.