Itálii došla s “neočkovanci” trpělivost. Očkování zavedli zákonem pod hrozbou pokuty 13 000 korun

Zdroj: Pixabay.com

V první polovině března začal v Itálii platit zákon o povinném očkování. Rodiče, kteří své děti ve školním věku nenechají očkovat, mohou od úřadu dostat vysokou pokutu.

Její výše je až 500 euro, v přepočtu asi 13 000 korun, poznamenal server BBC. Zákon se snažila uvést v platnost předchozí levicová vláda.

Současný populistický kabinet ale platnost zákona v roce 2018 pozastavil. Ministryně Giulia Grill ale letos již další odklad v platnosti zákona nepřipustila.

ČTĚTE TAKÉ: Očkování autismus nevyvolává, prohlásili vědci. Prozkoumali zdravotní záznamy 657 000 dětí

Podle zákona tak musejí být vakcinovány všechny děti, které v Itálii docházejí do předškolních a školních zařízení. O platném očkování musejí na požádání jejich rodiče předložit doklad.

V opačném případě mohou zařízení děti odmítnout přijmout. Pokuty se netýkají dětí v předškolním věku. Tresty však udělují úřady rodičům žáků ve věku od šesti do šestnácti let.

Chlapeček nakažený spalničkami.  Zdroj: Flickr.com

Chlapeček nakažený spalničkami.
Zdroj: Flickr.com

Zákon míří proti rozmáhajícímu se zvýšenému počtu onemocnění spalničkami. Současný kabinet po několika názorových obratech povinnému očkování již nebrání.

Děti v Itálii musejí být očkovány proti deseti vybraným onemocněním. Kromě spalniček se jedná o tetanus, černý kašel, příušnice, dětské obrně a zánětu mozkových blan.

Stoupá počet nemocných

V Itálii, jejíž obyvatelé se velmi staví proti povinnému očkování, je v rámci západní Evropy aktuálně nejvyšší počet nemocných spalničkami. Podobně jako v Česku, i zde podíl proočkovanosti populace dříve výrazně poklesl. Dostal se pod kritických osmdesát procent. Spalničky se podle expertů nemohou v populaci rozšiřovat, pokud je proočkováno proti nim alespoň 95 procent dětí ve věku do tří let.

V Česku bylo předloni podle České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně očkováno pouze 84 procent dětí.


Jaká očkování jsou pro děti povinná v Česku?
Očkovací program začíná pro všechny děti hexavakcínou, která je chrání proti záškrtu, tetanu, dávivému (černému) kašli, hemofilovým infekcím, dětské obrně a virové hepatitidě typu B. Děti, které splňují stanovená indikační kritéria, jsou navíc očkovány už v prvním měsíci života proti tuberkulóze. Dále jsou děti povinně očkovány proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. V indikovaných případech se také provádí očkování proti pneumokokovým infekcím. Očkovací program je prakticky ukončen okolo 2. roku věku dítěte.

V dalších letech bude dítě ještě v souladu s očkovacím kalendářem přeočkováno.

Očkovací kalendář i s dalšími potřebnými informacemi najdete na stránkách České vakcinologické společnosti, Státního zdravotního ústavu nebo Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Všechna povinná očkování stanovenými vakcínami zdravotní pojišťovna plně hradí. Pokud rodiče požadují povinné očkování dítěte jinou než stanovenou vakcínou, hradí pojišťovna jen aplikaci, nikoli cenu vakcíny.


Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.