Nenápadný zabiják, který provází téměř každé těhotenství – ftaláty. Jak se jim vyhnout?

Foto: www.pixabay.com

Drtivá většina těhotných žen ví, že se má během gravidity vyhnout alkoholu, tabáku a dalším návykovým látkám, a to včetně některých druhů jídel, například sushi nebo vybraným sýrům.

O čem už ale mnoho z nich neví, že by se měly vyhýbat také ftalátům. Tyto látky totiž vykazují celou řadu nežádoucích účinků na lidské zdraví.

Zvyšují riziko vzniku alergií, či astmatu, negativně ovlidňuje funce ledvin, jater a mohou snižovat mužskou plodnost. Naneštěstí jich bývají moderní domácnosti plné.

Kromě řady PVC podlah bývají obsaženy také v kosmetických přípravcích, ve rtěnkách, pleťových vodách. Obsahují je také umělohmotné obaly, nesprávně navržené hračky (pozor na tzv. neznačkové levné výrobky), zahradní náčiní a řada dalších produktů.

Omezte kontakt dítěte s ftaláty. Vybírejte pouze hračky ověřených známých výrobců, snažte se vyhnout levným "neznačkovým" produktům. Foto: Pixabay

Omezte kontakt dítěte s ftaláty. Vybírejte pouze hračky ověřených známých výrobců, snažte se vyhnout levným “neznačkovým” produktům. Foto: Pixabay

Ovlivňují i vývoj plodu

Riziko, které představují ftaláty, se může projevit už během těhotenství. Podle elektronického deníku Harvard Health Blog mohou dokonce ovlivnit vývoj motorických dovedností u dětí včetně potíží s vývojem řečových center.

Přestože je téměř nemožné se všem ftalátům vyhnout, pomůže vám vyhnout se účinkům velké části z nich těchto několik doporučení:

  • Omezte kontakt s plastickými hmotami. Jako nádobí využívejte to, které je z keramiky, skla či kovů
  • Snažte se kupovat jídlo, které není baleno do plastu
  • Pokud musíte použít plastový obal (například si v něm přinesete pokrm z fast foodu), nevkládejte jej do mikrovlnné trouby
  • Plastové nádobí nevkládejte do myčky, raději jej omývejte ručně
  • Vyhněte se kosmetice, která obsahuje ftaláty. Tyto látky jsou často využívány v parfémech
  • Ftalátů prostá bývá ručně vyráběná domácí kosmetika
  • Udělejte si zkrášlovací produkty sami doma; na internetu k tomu naleznete celou řadu návodů
  • Umývejte si ruce často mýdlem a vodou

I po narození dítěte se spolu s ním vyhýbejte konktaktu s ftaláty. Omezte používání plastu v domácnosti, kupujte pouze ty lahve a další předměty, které ftaláty neobsahují.

Eliška Hermannová

Dlouhodobě se zabývám zdravovědou a vůbec účinky všemožných bylinek, které se snažím popularizovat. Základy k této práci, která mne velmi baví, jsem získala na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.