Jste v pokročilé fázi těhotenství? Nespěte na zádech, o dítě můžete přijít, dokázali vědci

pregnant-3060601_810

Podle mezinárodní studie vedené odborníky z Nového Zélandu by ženy v pokročilé fázi těhotenství (během posledních tří měsíců gravidity) měly spát na boku.

Studie podle vědců jasně ukázala příčinnou souvislost mezi porodem mrtvého plodu ve stáří od 28. týdne a spaním v poloze vleže na zádech.

Analýza se opírá o poznatky, které odborníci získali ze zdravotní dokumentace 851 žen, které přišly o své dítě kvůli předčasnému porodu a dalších 2257 žen, které byly gravidní. Ze statistik plyne, že v poloze spaní na zádech se riziko narození mrtvého plodu zvyšuje 2,6x.

Podle vědců může pouhá změna polohy při spaní ze zad na bok zachránit šest procent dětí, které by jinak přišly na svět mrtvé. Celosvětově jde každoročně o 153 000 dětí.

Snížený průtok krve

Poloha vleže na zádech v pozdním těhotenství je spojena se sníženým průtokem krve do dělohy. V poloze na boku k tomuto nežádoucímu biologickému efektu nedochází.

Nedávný výzkum provedený na univerzitě v Aucklandu poskytl sofistikované důkazy o tom, jak pozice matek ovlivňuje průtok krve. Výsledky získané pomocí zobrazování magnetickou rezonancí (MRI) ukazují hlavní cévu v břiše matky, dolní duté žíle, která je v poloze na zádech stlačována dělohou. To v ní snižuje průtok krve až o 80 procent.

Hlavní céva (IVC) v břiše matky a aorta není na levém snímku tolik ovlivňována dítětem v děloze. Na pravém snímku (poloha v leže na zádech) je vidět výrazné stlačení cévy (IVC) a částečně také aorty. Foto: snímek poskytnut v rámci licence CC BY-SA

Hlavní céva (IVC) v břiše matky a aorta není na levém snímku tolik ovlivňována dítětem v děloze. Na pravém snímku (poloha v leže na zádech) je vidět výrazné stlačení cévy (IVC) a částečně také aorty.
Foto: Snímek poskytnut v rámci licence CC BY-SA

 

Vědci se domnívají, že zdravé nenarozené děti mohou kompenzovat snížené zásobování krví; naopak děti, které například mají určitý fyziologický nedostatek nebo jejich organismus není tak odolný, se s menším přísunem krve nedokážou vyrovnat a umírají.

V případě matek, které jsou v pokročilé fázi těhotenství a například z důvodu dvou děloh v sobě nosí další mladší plod, je riziko ztráty dítěte po 28. týdnu gravidity v poloze vleže na zádech až 16x vyšší.

ČTĚTE TAKÉ: Dívce se narodily tři děti. Dvojčata přišla na svět 26 dnů po prvním porodu

Co dělat pro zdravý vývoj dítěte

Nezáleží na tom, na které straně budete spát, vzkazují vědci těhotným ženám. Pokud jste však v 28. a vyšším týdnu těhotenství, vždy běžte spát v poloze na boku.

Pokud se však probudíte na zádech, je to zcela normální. “Stává se to běžně,” dodávají vědci s tím, že žena by se však v takovém případě měla opět otočit a pokusit se usnout na boku.

Fields marked with an * are required
Zadejte Váš email a dozvíte se o všech novinkách i soutěžích jako první!

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.