V Řecku by se měly narodit další děti, které mají tři biologické rodiče

Foto: Pixabay.com

Tento týden se v Řecku narodilo zdravé dítě, které má tři rodiče. Řečtí lékaři oznámili, že na projektu pracují se španělskou klinikou Embryotools. Jeho součástí je dalších 24 žen. Osm z nich už čeká na přenos připravených embryí.

V zemi by se tak v dohledné době měly přijít na svět další děti, které budou mít tři rodiče – dvě matky a jednoho otce. Děti se rodí po umělém oplodnění, při kterém je spermiemi otce oplodněno vajíčko zdravé ženy, do něhož byla vložena DNA matky.

Takto narozené dítě má proto genetickou informaci od třech rodičů zároveň. Mimo jádrové DNA od otce a matky totiž dostalo také mitochondriální DNA od dárkyně vajíčka.

“Nezadatelné právo ženy stát se matkou s pomocí vlastního genetického materiálu se stalo skutečností. Jsme velice hrdí na to, že můžeme oznámit inovaci v asistované reprodukci a jsme nyní s to umožnit ženám, u nichž IVF opakovaně selhalo nebo mají vzácnou mitochondriální genetickou chorobu, mít vlastního potomka.“

Panajotis Psathas, vedoucí řeckého projektu

Průkopníky této metody známé jako MST (Maternal Spindle Transfer) jsou britští lékaři. Již loni ji mohli se svolením etického panelu nasadit v případech, ve kterých je vhodné zabránit přenosu dědičné choroby z matky na dítě.

Experti: Je to eticky sporné

Odborníci ale považují za morálně sporné, aby se genetická manipulace s vajíčkem využívala v případech, kdy se jedná o zvýšení šance na úspěšné oplodnění jinak zdravých žen. Právě o to se jednalo v Řecku, kdy se metoda využila pro zvýšení šance úspěšného oplodnění.

Umělé oplodnění. Ilustrační snímek: Foto: Pixabay.com

Umělé oplodnění. Ilustrační snímek: Foto: Pixabay.com

Chlapec, který má tři rodiče, se narodil tento týden v úterý 32leté ženě. Ta před otěhotněním absolvovala několik neúspěšných cyklů umělého oplodnění. Lékaři z řeckého pracoviště Institute of Life se proto rozhodli zvýšit její šance na početí biologického potomka genetickou úpravou darovaného vajíčka.

 

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.