Vědci: Všudypřítomné ftaláty snižují párům možnost mít potomka

Při těhotenství s nízkým zdravotním rizikem je sebeuspokojování bezpečné. Vše však konzultujte s lékaři, doporučují odborníci. Foto: Pixabay.com

Analýza zdravotních údajů 600 párů, které navštívily reprodukční kliniku, ukázala znepokojující skutečnost. Většina z nich měla v těle vysoké koncentrace metabolitů po ftalátech.

Studie provedená na reprodukční klinice v Saudské Arábii ukázala velmi pravděpodobnou souvislost mezi pobytem v prostředí kontaminivaném ftaáláty a opakovaně selhávajícími pokusy o přirozené oplodnění.

Ftaláty představují poměrně širokou skupinu chemických látek. Používají se hlavně jako změkčovadla do plastů (především PVC), jako přísady do kosmetiky, ale najdeme je mimo jiné také v insekticidech. Obsaženy mohou být také v umělých podlahových krytinách.

“Páry, které jsou vystaveny vysokým koncentracím ftalátů, by si měly být vědomy závažných účinků těchto látek na vývojové a reprodukční funkce.”

citace, magazín Chemosphere

Jak se vyhýbat ftalátům / jejich účinkům

  • Omezte kontakt s plastickými hmotami. Jako nádobí využívejte to, které je z keramiky, skla či kovů
  • Snažte se kupovat jídlo, které není baleno do plastu
  • Pokud musíte použít plastový obal (například si v něm přinesete pokrm z fast foodu), nevkládejte jej do mikrovlnné trouby
  • Plastové nádobí nevkládejte do myčky, raději jej omývejte ručně
  • Vyhněte se kosmetice, která obsahuje ftaláty. Tyto látky jsou často využívány v parfémech
  • Ftalátů prostá bývá ručně vyráběná domácí kosmetika
  • Udělejte si zkrášlovací produkty sami doma; na internetu k tomu naleznete celou řadu návodů
  • Umývejte si ruce často mýdlem a vodou
Umělé oplodnění. Ilustrační snímek: Foto: Pixabay.com

Umělé oplodnění. Ilustrační snímek: Foto: Pixabay.com

ČTĚTE TAKÉ: Nenápadný zabiják, který provází téměř každé těhotenství – ftaláty

Jedny z metabolitů ftalátů, látky označované jako MEP a MEHP, jsou podle vědců spojeny se zvýšením rizika neúspěšného klinického těhotenství a porodu zdravého dítěte. Právě tyto látky však odborníci nalezli v moči párů, které se vydaly hledat pomoc tamní reprodukční kliniky.

MEHP bývá spojováno rovněž s rizikem velmi časného potratu, který se vyskytuje v prvních dnech těhotenství.

Eliška Hermannová

Dlouhodobě se zabývám zdravovědou a vůbec účinky všemožných bylinek, které se snažím popularizovat. Základy k této práci, která mne velmi baví, jsem získala na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.