Chlapec má vzácnou alergii. Město kvůli tomu zakázalo pěstování oblíbené pochoutky

Foto: Pixabay.com

Chlapec z italského města Sesto Fiorentino trpí vzácným genetickým onemocněním. Je alergický na pyl místní oblíbené pochoutky.

Starosta města Sesto Fiorentino vydal zákaz pěstovat bob obecný, a to ve vzdálenosti 300 metrů od bydliště chlapce, který má na jeho pyl vzácnou alergii. Podle deníku The Guardian totiž Chlapec trpí favismem, genetickým onemocněním, které má za následek rozpad červených krvinek v případě, pokud nemocný sní bob nebo vdechne jeho pyl.

Pěstitelé z chlapcova okolí museli bob zničit do sedmi dnů od vydání vyhlášky. “Týká se to hlavně obytných částí města, kde jsou domy, velké baseballové hřiště a mnoho parcel,” řekl mluvčí radnice Giovanni Rizzo. Bob je v italské kuchyni velmi oblíbeným jarním pokrmem. Podle Rizoo se ale naštěstí ve velkém měřítku v dotčené oblasti nepěstuje.

“Nezpůsobí to potíže žádné zemědělské firmě.”
mluvčí radnice Giovanni Rizzo

Žádost chlapcovy matky, aby pěstování bobu zakázal, starosta nejdříve odmítl. Loni se ale stav malého pacienta zhoršil, kvůli hemolytické anémii musel strávit dlouhou dobu v nemocnici v nedaleké Florencii.

Podle Guardianu favismus postihuje muže původem ze Středomoří. Může se projevit v každém věku, ale častěji se vyskytuje u dětí. Název tohoto onemocnění pochází z italského fave, což znamená bob obecný. Tato rostlina je známá také jako vikev bob.


Více o bobu

Pěstování bobu jako hospodářské krmivo zažívá renesanci, protože podobně jako sója obsahuje velké množství bílkovin – 26 až 28 %, ale na rozdíl od sóji nehrozí jeho kontaminace geneticky modifikovanými odrůdami, což má velký význam především v ekologickém zemědělství. Novější odrůdy navíc mají menší obsah antinutričních látek (taninu a vicinu).

Bob je oblíbeným pokrmem spíše v anglosaských zemích.

Bob je oblíbeným pokrmem spíše v anglosaských zemích.

V lidské stravě se v Čechách bob příliš neobjevuje a ani v minulosti nepatřil k častějším pokrmům. V Německu v 15. a 16. století byl ale tradičním pokrmem selských domácností. Některé alternativní léčebné metody jej doporučují vzhledem k vysokému obsahu bílkovin např. k léčbě kloubů. V anglosaských zemích jsou rozšířené odrůdy s velkými semeny, jejichž využití je podobné jako u fazolí.

Nela Hermannová

Po studiu na Jihočeské univerzitě se ve volných dnech zabývám problematikou zdravé výživy.