Otcovská se má brzy prodloužit. Dala by se vybírat i po částech

Foto: https://pxhere.com

 

Placená otcovská dovolená v Česku se má podle nové evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem prodloužit.

Stát by se tak mělo do tří let. Nově by měla místo nynějších sedmi dnů trvat deset pracovních dnů. Volno by si rodiče už nemuseli vybírat naráz, ale po částech.

Nařízení z nové evropské směrnice bude muset Česko přenést do svých zákonů a začít uplatňovat nejpozději do srpna roku 2022. Vedle otcovské a rodičovské předpis upravuje pečovatelské volno a právo rodičů a pečujících žádat o pružné uspořádání práce.

Péče se má lépe rozdělit mezi ženy a muže

Evropská komise spočítala, že kvůli nižší zaměstnanosti žen EU ročně přijde o 370 miliard eur (přes 9,55 bilionu korun). Směrnice má lépe rozdělit péči o dítě mezi muže a ženy. Ty pak mají mít vyšší šanci na uplatnění na trhu práce.

V Česku je otcovská zavedena od loňského února. Otcové si mohou po narození potomka v šestinedělí vybrat sedm dní placeného volna, pokud odvádějí nemocenské pojištění. Z něj pak dostávají 70 procent základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Letos tak obdrží nejvýš 9352 korun.

Do tří let by se otcovská měla prodloužit na deset proplácených pracovních dnů. Otec by měl dostat podle směrnice minimálně tolik, kolik se hradí při nemoci.

Fisher-Price Sedatko Rainforest 3v1_d

:. Překrásné houpací lehátko / sedátko 3v1 od výrobce Fisher-Price využijete jako pro děti v kojeneckém věku, tak pro odrostlejší batolata.

Změny čekají také rodičovskou. Rodiče by měli mít možnost nečerpat ji celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli podle směrnice třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době. Stát by měl stanovit, do jakého věku dítěte by bylo možné rodičovské volno mít. Zaměstnavatelé by “pružnou rodičovskou” mohli v určitých případech odmítnout.

Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se rodiče v péči o potomka vystřídali. Celá rodičovská by tak při vystřídání mohla být například o dva měsíce delší. S tříměsíčním střídacím bonusem počítá česká koncepce rodinné politiky, kterou v roce 2017 schválila tehdejší Sobotkova vláda ČSSD, ANO a lidovců. Ministerstvo práce dokument nyní přepracovává.

Rodičovská nyní v Česku činí 220 000 korun. Lze ji vyčerpat za dva, tři nebo čtyři roky, nebo měsíčně do výše mateřské.

Od ledna se má celková suma měla zvednout na 300 000 korun.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.