Vědci zkoumali vliv vitamínu D v těhotenství. Jak se jeho zvýšený příjem projeví na zdraví dětí?

Zdroj: Flickr.com

Nově narozené děti jejichž maminka v době těhotenství přijímá zvýšené dávky vitamínu D, mají podle dánských vědců nespornou výhodu v podobě zdravých zubů ve srovnání se svými vrstevníky, kteří mohli v matčině lůně vstřebávat jen standardní dávky tohoto vitamínu.

Vědci z Kodaňské univerzity to uvedli v prestižním magazínu JAMA Pediatrics (celá zpráva).

V rámci testu odborníci sledovali zdraví novorozených dětí náhodně vybraných 623 žen. Ty rozdělili do dvou skupin.

Zatímco jedna přijímala běžné dávky vitamínu D, které lékaři doporučují při těhotenství, druhá skupina přijímala šestinásobek běžné dávky.

ZdroJ: Pixabay.com

ZdroJ: Pixabay.com

:. Zvýšený příjem vitamínu D v těhotenství prospívá zdraví chrupu u nově narozených dětí

Zubaři mají jasno

Dentisté, kteří o šest let později vyšetřovali stav chrupu u dětí z obou pozorovaných skupin, došli k jednoznačným závěrům.

Děti maminek, které v jiném stavu přijímaly zvýšené dávky vitamínu D, měly o 47 procent menší výskyt poruch zubních skloviny. I díky tomu se u nich vyskytovalo daleko méně zubních kazů a dalších obtíží.

Jaké zboží maminky nejčastěji nakupují?

Vitamín D v současnosti vědci považují za nezbytnou část potřebnou pro zdravý vývoj zubní skloviny. A nejen ji. Ovlivňuje také stavbu a vývoj kostí, může být také prevencí nejrůznější kariovaskulárních onemocnění.

Čeští odborníci, jmenovitě Jitka Pokorná a Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu a Centra zdraví, výživy a potravin, již dříve vyslovili domněnku, že česká populace může být ohrožena nižším příjmem vitamínu D.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.