Němci pro těhotné ženy a děti koupí 190 milionů tablet s jódem. Bojí se havárie i české jaderné elektrárny

Belly_shirt_810

Následky případné jaderné nehody chce sousední Německo řešit také s pomocí tabletek s jódem.

Spolková republika, která plánuje své poslední jaderné bloky odstavit v roce 2022, má podle televizního a rozhlasového kanálu WDR obavy z jaderného průmyslu v okolních zemích.

Právě jodové tablety mají Němce ochránit před zvýšeným výskytem rakoviny štítné žlázy.

Jód za 217 milionů korun

Němečtí úředníci celkem objednali tablety za 217 milionů korun. To je čtyřikrát větší množství, než činí jejich současné zásoby.

Počet tablet podle německé Komise pro ochranu před zářením odpovídá počtu těhotných žen, dětí a mladistvých v zemi.

Němci přitom nevylučují, že k jaderné nehodě může dojít na jejich území. Problematické totiž může být uzavírání německých jaderných elektráren.

Vedoucí komise Wolfgang Müller se ale domnívá, že i kdyby došlo při ukončování provozu německých jaderných provozů k nehodě, radiace se při nich ve větším množství neuvolní.

Spíše upozorňuje na okolní země. “Mějte na mysli Belgii, Francii, Švýcarsko, Česko a Švédsko. A když se v nich něco stane, musíme německé obyvatelstvo chránit,” dodal.

Tablety s jódem již ndávno rozdávali

Němci před dvěma lety na západě země v Cáchách preventivně rozdávali tablety s jódem všem osobám ve věku pod 45 let. Zatímco mnozí to ozančovali za zbytečné rozdmychávání paniky, Němci poukazovali na oprávněnost tohoto kroku.

Podle nich tehdy totiž nebylo zřejmé, v jakém stavu byl nedaleký jaderný reaktor poblíž belgického města Tihange. A rozdávání tabletek prý mělo jen uklidnit veřejnost.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.