Pokud můžete, vyhněte se v těhotenství paracetamolu, tvrdí vědci. U dětí může spustit hyperaktivitu dětí

Zdroj: Pixabay.com

Paracetamol užívaný v lékaři doporučených dávkách během těhotenství bývá považován za bezpečný lék. Podle nové studie tomu tak ale být nemusí.

Užívání paracetamolu během jiného stavu může podle odborníků vyvolat u dětí četné psychické onemocnění včetně hyperaktivity.

“Srovnání výsledků paměťových testů a vývoje u dětí naznačuje, že existuje přímá souvislost mezi užíváním paracetamolu v těhotenství a psychickými problémy u dětí v raném věku,” uvedli vědci z univerzity v anglickém Bristolu.

Belly_shirt_810

:. Užívání paracetamolu v těhotenství může mít řadu vedlejších účinků na plod, domnívají se vědci v nové studii.

Může vyvolat ADHD, domnívají se experti

Analýzu, která nepříznivé účinky paracetamolu na vývoj plodu předpokládá, nedávno otiskl prestižní magazín věnovaný pediatrii a perinatální epidemiologii (Paediatric and Perinatal Epidemiology, celá studie).

K podobným závěrů již dříve dospěli i dánští odborníci, kteří upozornili na zvýšený výskyt ADHD diagnózy mezi dětmi ve věku 7 let, jejichž maminky během těhotenství užívaly paracetamol.

Odborníci však upozorňují, že výsledky studie je nutné ještě ověřit. Dodávají však, že ženy by v těhotenství neměly užívat nadbytek léčiv. Paracetamol by pak měly dávkovat po co nejkratší dobu a v minimálním množstvím, a to tak, aby se vyhnuly i dalším jeho nepříznivým vlivům na lidské tělo (ve zvýšeném množství například nežádoucím způsobem zatěžuje ledvinný a jaterní systém a další životně důležité orgány).

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.