V babyboxu našli zdravotníci několikaměsíční holčičku. Už má krásné jméno

baby_foot

Babybox v pražském Hloubětíně ve středu večer vydal varovný signál. A zdravotníci si hned byli jistí, jaké překvapení v něm najdou.

Po otevření dvířek schránka vydala několikaměsíční holčičku. Je zdravá, jak uvedli později lékaři. Dostala již jméno Zuzana.

Podle zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse je děvčátko už 17. letošním dítětem v babyboxu. Schránka v Hloubětíně funguje od června 2005, bylo do ní odloženo 28 dětí.

“Signalizace se ozvala v 18:14:34 a děťátko bylo vyzvednuto v 18:15:10, tedy za pouhých 36 vteřin. Děkuju a gratuluju zdravotníkům v hloubětínské klinice,” uvedl Hess. Podle něj byla holčička oblečená v modrých tepláčcích a červeném svetříku.

Hloubětínský byl prvním v ČR

Právě babybox v Hloubětíně byl v roce 2005 zprovozněn jako první v Česku.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, ale současně s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

V Česku nyní funguje 76 těchto schránek. Celkově bylo do babyboxu odloženo 111 holčiček a 86 chlapečků.

Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Nela Hermannová