Téměř pětina maminek má málo informací o kojení. Stát chce hradit poradenství

Foto: https://pxhere.com

Až 17 procent žen, které rodily v porodnicích, chyběla dostatečná podpora kojení. “Lze vidět rezervy v angažovanosti zdravotníků v podpoře kojení v porodnicích. Zjištěné výsledky jsou tak cenným vodítkem pro práci Národní komise pro kojení,” uvedla již dříve náměstkyně ministra Alena Šteflová.

Podle průzkumu ministerstva zdravotnictví s agenturou STEM z přelomu srpna a září u více než tisíce žen považuje kojení za důležité 98 procent respondentek.

Poradenství o kojení by proto mělo být podle ministerstva zdravotnictví hrazeno ze zdravotního pojištění. V současnosti na něj pojišťovny přispívají z fondu prevence, podotkl k problému ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ministerstvo chce podpořit matky v úmyslu kojit, zřídilo i Národní komisi pro kojení. V Česku podle statistik kojí po narození dítěte 95 procent žen, po roce pak 16 procent.

Lehatko

Vynikající pomocník každé maminky, to je multifunkční sedátko Fisher-Price Rainforest 3v1 

Komise se má soustředit na podporu kojení a péče v porodnicích, ale i po propuštění domů. Má zajistit, aby všechny porodnice přistupovaly k matce a dítěti podle zásad Baby Friendly Hospital (Nemocnice přívětivá dítěti) Světové zdravotnické organizace (WHO), která připravila deset kroků úspěšného kojení. Jejich součástí je například zákaz reklamy na umělou dětskou výživu v porodnicích nebo ordinacích dětských lékařů.

Rozvíjí imunitní systém

Kojení zlepšuje zdraví dětí, jejich imunitu a chrání je proti řadě chronických chorob, například zánětům trávicího traktu, astmatu, diabetu nebo alergiím. Působí proti nadváze a obezitě. U kojících matek se méně často rozvine rakovina prsu či vaječníků nebo osteoporóza.

V Česku je po propuštění z porodnice kojeno 95,1 procenta dětí, bez dalších příkrmů 81 procent. Po šesti měsících je výlučně kojeno 16 procenta dětí a spolu s příkrmy necelých 38 procent. Po roce matky kojí už jen 15 procent dětí. Asi procento matek ze zdravotních důvodů kojit nemůže.

“Problém jsou někdy dětští lékaři, kteří nesprávně hodnotí růst kojeného dítěte, a mohou doporučovat příkrm,” uvedla Markéta Paulová ze Státního zdravotního ústavu.

Tereza Pavlíčková

Dlouhodobě se zabývám tématy týkajících se zdraví. Má práce je i mým koníčkem - pracuji v biotechnologické laboratoři, která se věnuje sekvenování vzorků DNA.